Deweloperzy komercyjni świętują sukcesy. Sprzedaż nieruchomości niemal na rekordowym poziomie

Warsaw Hub
Warsaw Hub - biurowiec kupiło Google, fot. Shutterstock
Tak dobrego pierwszego półrocza nie mieliśmy na rynku nieruchomości komercyjnych od 2018 roku - wynika z analizy CBRE. W ciągu sześciu miesięcy w Polsce zawarto transakcje sprzedaży budynków o wartości 2,88 mld euro.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

W nieruchomości komercyjne w Polsce w pierwszym półroczu 2022 r. zainwestowano 2,88 mld euro, czyli o 44 proc. więcej niż w analogicznym okresie rok wcześniej – wynika z raportu CBRE.

Największą transakcją była sprzedaż The Warsaw Hub firmie Google za prawie 586 mln euro. To największa transakcja zakupu pojedynczego budynku w historii naszego kraju. W całej Europie w pierwszym półroczu 2022 r. zainwestowano 152 mld euro, czyli o 10 proc. więcej niż rok wcześniej. Pobito tym samym dotychczasowy rekord z 2018 r. kiedy inwestycje wyniosły 151 mld euro.

Rekordowy wolumen transakcji

- Wolumen inwestycyjny, który zobaczyliśmy w Polsce po pierwszym półroczu 2022 r. to drugi co do wielkości wolumen w historii naszego rynku. Tylko w 2018 r. odnotowaliśmy lepsze wyniki. To pokazuje, że wyszliśmy bardzo sprawnie z pandemii, co znalazło odzwierciedlenie w mocnym otwarciu w pierwszym kwartale. Dodatkowo, pomimo wojny w Ukrainie i jej implikacji na rynki finansowe oraz ogólną sytuację gospodarczą, odnotowaliśmy znaczące transakcje także w drugim kwartale. Aktywność w sektorze biurowym wzrosła o 59 proc. w pierwszym półroczu br. Natomiast w handlu, dzięki dwóm transakcjom portfelowym w pierwszym kwartale 2022 r. wzrost wyniósł aż 173 proc. Nieco spadła aktywność w sektorze magazynowym, bo o 19 proc., ale to efekt wysokiej bazy z poprzedniego roku. Wtedy inwestycje w magazyny wyniosły aż 869 mln euro, czyli najwięcej ze wszystkich sektorów – komentuje Przemysław Felicki, dyrektor w Dziale Rynków Kapitałowych z CBRE.

Przeczytaj także: Redd komercjalizuje rynek nieruchomości

W Europie wyróżniają się Irlandia i Belgia, Polska na sporym plusie

Z najnowszego raportu CBRE wynika, że inwestycje w europejskie nieruchomości komercyjne osiągnęły poziom 152 mld euro w pierwszej połowie 2022 r. Wolumen inwestycji wzrósł o 10 proc. w porównaniu z pierwszą połową 2021 r. i przekroczył rekord z 2018 r., kiedy wydano 151 mld euro. Rekordowe pierwsze półrocze było wynikiem świetnego pierwszego kwartału, w którym łączna wartość inwestycji sięgnęła 84 mld euro. Był to drugi najsilniejszy kwartał po rekordzie z 2020 r. Wolumeny w drugim kwartale spadły nieco, bo o 11 proc. do 68 mld euro, ponieważ zwiększone koszty finansowania zewnętrznego i niepewność gospodarcza spowolniły działalność inwestycyjną. Na ceny nieruchomości wpływała również wysoka inflacja na całym świecie oraz wzrost stóp procentowych.

Pod względem wartości inwestycji w Europie wyróżniała się Irlandia (+47 proc.) oraz Belgia (+134 proc.). Za wynik w Irlandii odpowiada Hibernia REIT, który zbudował portfel składający się z nieruchomości biurowych, mieszkaniowych i magazynowych. Włochy (+53 proc.), Holandia (+37 proc.), Hiszpania (+44 proc.) i Francja (+24 proc.) również odnotowały wzrosty wolumenów. W Polsce w pierwszej połowie 2022 r. wzrost wyniósł 44 proc. W sumie w nieruchomości komercyjne znajdujące się w Polsce zainwestowano w tym czasie 2,88 mld euro. 

Które nieruchomości są najciekawsze?

Powrót pracowników do biur spowodował, że inwestycje w tym sektorze wzrosły w pierwszym półroczu 2022 r. o 19 proc. Również w handlu widać ożywienie – na skutek dużej transakcji w Hiszpanii wolumen transakcji w tym sektorze w Europie wzrósł aż o 54 proc. 

W Polsce również wyróżnia się sektor biurowy i handlowy. W tym pierwszym wzrost w pierwszym półroczu 2022 r. wyniósł aż 59 proc. w porównaniu rok do roku. Natomiast dzięki dwóm transakcjom portfelowym w pierwszym kwartale 2022 r. sektor handlowy urósł o aż 173 proc. Spadki zanotowano w  sektorze magazynowym o 19 proc., co jest efektem wysokiej bazy z poprzedniego roku. 

- Pomimo wyższych kosztów finansowania,  inwestorzy zachowali apetyt na nieruchomości komercyjne, szczególnie jako częściowe zabezpieczenie przed inflacją. Ma to wpływ na uzyskiwane stopy kapitalizacji, a rynek jest w momencie wyznaczania nowego punktu równowagi. W najbliższych miesiącach spodziewamy się zamknięcia kilku znaczących transakcji oraz rozpoczęcia nowych procesów, co podkreśli stabilną pozycję Polski i pokaże płynność rynku – podsumowuje Przemysław Felicki, dyrektor w Dziale Rynków Kapitałowych z CBRE.

ZOBACZ RÓWNIEŻ