ZARINA zamiast ZARY? Putin przejmuje sklepy Inditex w Rosji

ZARA
Jeden ze sklepów Inditexu we Władywostoku, fot. shutterstock.
Słynną ZARĘ i inne brandy prowadzone przez Inditex przejmie rosyjska grupa VOM. Świeżo upieczony "właściciel" uruchomi w sieci sklepów, niegdyś należących do hiszpańskiej firmy modowej, nowe marki. Transakcję zatwierdził Kreml.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Rosyjska Grupa Vom przejęła działalność biznesową hiszpańskiej Grupy Inditex w Rosji. Firma tekstylna Inditex, w której skład wchodzą takie marki jak Zara, Bershka, Pull & Bear, Oysho, Massimo Dutti, Stradivarius, wstrzymała swoją działalność i zamknęła sklepy w Rosji w marcu 2022 roku. Przyczyną tego była rosyjska inwazja na Ukrainę oraz nałożone przez Zachód sankcje. W wyniku tego wycofania się z rynku rosyjskiego, Inditex sprzedał swój rosyjski biznes firmie Daher Group z siedzibą w Zjednoczonych Emiratach Arabskich.

Czytaj dalej: "Let them eat less!" Francuzi z powodu inflacji odmawiają sobie posiłków

 

Nowe marki na miejsce Inditexu

Grupa Vom uruchomi sklepy pod markami całkowicie oderwanymi od Inditexu. Nowy właściciel zamierza uruchomić działalność brandów takich jak: Maag, Dub, Ecru i Vilet.

Zarina zamiast Zary - nieudana próba podrobienia marki

Rosyjski biznes w przeszłości próbował podbić Europę tańszymi odpowiednikami sklepów Inditexu. Podobnie było w Polsce, gdzie rosyjska firma Melon Fashion Group, z marką Zarina, starała się konkurować z hiszpańską Zarą. Po przegranym procesie z właścicielem Zary, Zarina musiała zamknąć swoje sklepy w Polsce.

Grupa Melon z Zarina, Befree i Love Republic na czele pojawiła się w Polsce w 2017 roku, otwierając trzy butiki w Galerii Północnej w Warszawie. Rosyjska firma przegrała w sądzie z Inditexem, co skutkowało zamknięciem działalności całej Grupy Melon w Polsce.

Czytaj dalej: Od pierwszego do pierwszego. 72 proc. Polaków walczy o podwyżkę

 

Rosja zakochana w podróbkach

Rosyjski rynek słynie z wszelkiego rodzaju podróbek zachodnich firm. Rosja ustami rządzących gardzi zachodnią kulturą przy jednoczesnym kopiowaniu wytworzonych przez nią dóbr. Według danych finansowych sprzed okresu wojny państwo ze stolicą w Moskwie posiada jeden z największych rynków na świecie pod względem sprzedaży podrobionych produktów. Szacuje się, że w 2019 roku wartość handlu tymi towarami wyniosła około 460 miliardów rubli, czyli około 6,5 miliarda dolarów.

Podróbki obejmują różne kategorie produktów, takie jak ubrania, obuwie, kosmetyki, zegarki, elektronika i wiele innych. Często są to towary z Chin, ale pochodzą również z innych krajów, takich jak Turcja, Indie, Wietnam czy Bangladesz.

Ponieważ w putinowskiej Rosji trudno cokolwiek załatwić bez błogosławieństwa reżimu - transakcję przejęcia dawnych sklepów Inditexu zatwierdził Kreml.

ZOBACZ RÓWNIEŻ