Powrót do przyszłości i zielona energia. Za nami 4. edycja Huawei Startup Challenge

Instytut Optymalizacji Technologii
Instytut Optymalizacji Technologii / Fot. materiały prasowe
Na uroczystej gali finałowej czwartej edycji Huawei Startup Challenge poznaliśmy laureatów konkursu, który wspiera polskie startupy pozytywnego wpływu. Kto tryumfował?

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Do tegorocznej edycji konkursu - jak poinformowali organizatorzy - zgłosiło się ponad 100 innowacyjnych spółek. Założeniem programu współorganizowanego ponownie przez Startup Academy było wyłonienie najbardziej nowatorskich rozwiązań w obszarze efektywnej energetyki. Swoje pomysły zaprezentowali polscy przedsiębiorcy i przedsiębiorczynie, a wtorkowe wydarzenie było nie tylko rywalizacją o nagrody, ale również sposobem na zdobycie wartościowych kontaktów i globalnej ekspozycji dla młodych innowatorek i innowatorów. Uczestnicy wydarzenia co roku mają szansę skorzystać z eksperckiej opieki oraz z dostępu do wiedzy i doświadczenia renomowanych instytucji i firm partnerskich.

Każda z dziesięciu finałowych spółek miała pięć minut na przekonanie do swojego pomysłu członków kapituły i publiczność. Niektóre wystąpienia były dosyć zaskakujące - startup W2H2 przedstawił pomysł i historię rodem z "Powrotu do przyszłości", natomiast NanoSci zaczął od kadru z "Ojca Chrzestnego", a skończył na wznoszeniu toastu za zielone rozwiązania. Działo się, to nie ulega wątpliwości, choć mam trochę wrażenie, iż wielu founderów z branż działających na styku nowych technologii ma problem ze zwięzłym i prostym opowiadaniem o opracowywanych rozwiązaniach.

Huawei Startup Challenge - laureaci

Główną nagrodę zgarnął Instytut Optymalizacji Technologii, który opracował przełomową Pływającą Elektrownię Wodną umożliwiającą przetwarzanie energii płynącej rzeki na energię elektryczną bez potrzeby kosztownych inwestycji w budowę betonowej zapory oraz zalewu, co minimalizuje negatywny wpływ na środowisko naturalne. Choć w trakcie prezentacji przedstawiciele Instytutu skupili się na korzyściach, jakie może dać wykorzystanie PEW np. na Wiśle, kiedy odbierali nagrodę dodali również, iż ich rozwiązanie może znacząco przyczynić się do ratowania lasów amazońskich.

Inicjatywie będziemy się bacznie przyglądać, a już niebawem na naszych łamach ukaże się wywiad z przedstawicielami Instytutu.

Firma WindTAK zdobyła drugie miejsce dzięki systemowi 5GVG, który połączył efektywność i oszczędności kosztów obsługi istniejących turbin wiatrowych, zwiększając roczny wskaźnik produkcji turbiny, natomiast startup Kuuler znalazła się na podium dzięki stworzeniu radiacyjnego panelu chłodzącego, który wykorzystuje nieliniowe odbicie promieniowania cieplnego w zakresie długości fali odpowiadającej oknu atmosferycznemu. Rozwiązanie umożliwia emisję energii w postaci fal elektromagnetycznych, które usuwają ciepło z otaczających obiektów. Kuuler zdobył jednocześnie drugie miejsce w plebiscycie publiczności (zwyciężył W2H2, zgarniając nagrodę od partnera konkursu - Nextbike), a na spółkę zagłosowali nasi redaktorzy - ujęła nas bezpretensjonalność młodych założycieli, jak również jasno sprecyzowany plan działania. To wcale nie jest regułą w młodych startupach.

O Kuulerze również niebawem przeczytacie więcej na mycompanypolska.pl.

- Pragnę pogratulować zwycięzcom 4. edycji Huawei Startup Challenge, której tematem przewodnim w tym roku była zielona energia, czyli obszar kluczowy dla przyszłości nie tylko Polski, ale i całego świata. Podziękowania i gratulacje należą się również wszystkim uczestnikom, którzy dzięki swojej kreatywności i zaangażowaniu wnieśli istotny wkład w dążeniu do lepszego jutra. W konkursach takich jak ten, liczy się nie tylko zwycięstwo, ale przede wszystkim podjęty wysiłek i zaangażowanie. Prowadząc od lat inicjatywy związane z odpowiedzialnością społeczną, wiemy, że każde działanie, każdy pomysł, każdy krok w kierunku zrównoważonego rozwoju ma ogromną wartość. Innowacyjne pomysły, pasja i determinacja uczestników są inspiracją dla wielu. Każda próba, niezależnie od wyniku, zbliża nas do osiągnięcia celu zrównoważonego świata. To dowód na to, że innowacje i technologia mogą iść ręka w rękę z ochroną środowiska i zrównoważonym rozwojem. Wszyscy razem tworzymy lepszą, bardziej zieloną przyszłość - komentuje Alicja Tatarczuk, menedżerka ds. CSR, Huawei Polska.

Dodatkowe wyróżnienia trafiły także do: ponownie WindTAK (od firmy Nomad Electric, partnera wydarzenia, za najlepsze rozwiązanie oparte na data science, wspierające rozwój i efektywność sektora OZE) oraz ALVA Technologies, czyli ekspertów od energii słonecznej.

- Widząc entuzjazm i zaangażowanie uczestników czwartej edycji konkursu jestem przekonana, że przyszłość branży jest w dobrych rękach. Jako organizacja, która od lat wspiera młodych przedsiębiorców z pasją i zapałem, jesteśmy dumni z ich osiągnięć i kreatywności. To niezwykle inspirujące doświadczenie śledzić, jak podejmują się wyzwania budowania lepszego jutra - podsumowuje Karolina Piotrowska, członkini zarządu Startup Academy.

ZOBACZ RÓWNIEŻ