Polskie startupy spełnią amerykański sen. Rusza NCBR-NAP

fot. Adobe Stock fot. Adobe Stock
Dziesięć najlepszych start-upów reprezentujących branże kluczowe dla Polski i Nevady wyjedzie na tygodniowy program akceleracji do Reno i Las Vegas. To dla nich szansa, aby spełnić swój amerykański sen i rozpocząć działalność na terenie stanu Nevada.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (NCBR) uruchomiło pilotażowe działanie akceleracyjne z amerykańskim stanem Nevada pod nazwą NCBR-NAP: NCBR-Nevada Acceleration Program. Zgłoszenia przyjmowane są do 6 marca br.

Realizacja działania została zlecona NCBR przez Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego na podstawie ustawy o NCBR oraz rozporządzenia Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego w sprawie szczegółowego trybu realizacji zadań Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. Działanie jest bezpośrednim efektem listu intencyjnego podpisanego przez wiceprezesa Rady Ministrów, ministra nauki i szkolnictwa wyższego Jarosława Gowina oraz poprzedniego gubernatora stanu Nevada Briana Sandovala.

Celem przedsięwzięcia jest łączenie innowacyjnych ekosystemów Polski i stanu Nevada poprzez akcelerację na rynku amerykańskim – przy wykorzystaniu instytucji i związanych z nimi mentorów ze stanu Nevada – wyłonionych w konkurencyjnej procedurze (selekcji), zarejestrowanych w Polsce, młodych firm technologicznych. Oczekiwanym rezultatem inicjatywy jest doprowadzenie do rozpoczęcia współpracy pomiędzy firmami i instytucjami z Polski i stanu Nevada w szeroko rozumianym obszarze innowacyjności, w tym komercjalizacja oferowanych rozwiązań technologicznych oraz wspieranie kooperacyjnych form działalności badawczo-rozwojowej. 

 Kto może aplikować?

Działanie jest adresowane do start-upów, czyli młodych firm technologicznych – przedsiębiorców prowadzących działalność gospodarczą w obszarze technologicznym o krótkiej historii działalności prowadzonej na terenie Rzeczypospolitej Polskiej, których data wpisu do właściwego rejestru jest nie krótsza niż 6 miesięcy. Start-up może mieć w szczególności formę spółki kapitałowej. Do udziału w działaniu mogą przystąpić jedynie ci przedsiębiorcy, którzy w okresie 5 lat poprzedzających ogłoszenie Regulaminu Działania nie uczestniczyli w żadnym z etapów w krajowym lub zagranicznym konkursie, programie albo innym działaniu realizowanym we współpracy ze stanem Nevada. 

 Premiowane będą te start-upy, których obszary działalności wpisują się zarówno w Krajowe Inteligentne Specjalizacje, jak i w branże kluczowe dla gospodarki stanu Nevada, jak np. technologie wodne, systemy autonomiczne, inteligentne miasta, przechowywanie danych, przemysł wydobywczy czy branża hotelarsko-gastronomiczno-rozrywkowa. 

 Zasady działania

Te spośród nadesłanych formularzy zgłoszeniowych, które pomyślnie przejdą ocenę formalną, zostaną poddane ocenie merytorycznej. Najlepszych 30 start-upów otrzyma zaproszenie do udziału w dwóch pierwszych dniach Bootcamp Warsaw w Warszawie (30-31 marca 2020 r.). Będą uczestniczyć w warsztatach, konsultacjach i spotkaniach mentoringowych z uznanymi w środowisku start-upowym trenerami. Następnie z grona 30 firm wyłonionych zostanie 20, które wezmą udział w trzecim i czwartym dniu Bootcampu (1-2 kwietnia 2020 r.). Tam w mniejszych grupach będą pracować z trenerami z Polski i Nevady. Kulminacją Bootcamp Warsaw będzie Demo Day (9 kwietnia 2020 r.), podczas którego przedstawiciele 20 start-upów wygłoszą tzw. elevator pitches i odpowiedzą na pytania jurorów. Najlepszych 10 start-upów, podzielonych na dwie grupy, w czerwcu i lipcu 2020 r. poleci do Nevady. Spędzą tam po 7 dni, na które złożą się spotkania, networking i współpraca z wybitnymi specjalistami w dziedzinie rozwoju start-upów. Program spotkań w Nevadzie odbędzie się na północy oraz południu tego stanu i będzie dopasowany do profilu zwycięskich firm. 

 Podczas procesu akceleracji w Nevadzie NCBR pokrywa koszt przelotu i zakwaterowania dla 1 przedstawiciela start-upu, koszty wynajmu indywidualnej powierzchni co-workingowej dla 1 przedstawiciela start-upu przez cały okres pobytu w stanie Nevada, koszty transportu lądowego niezbędnego do udziału w procesie akceleracji w stanie Nevada, koszty ubezpieczenia od następstw nieszczęśliwych wypadków oraz koszty zapewnienia wsparcia organizacyjnego, logistycznego i merytorycznego ze strony Operatora Działania. Operatorem będzie podmiot zewnętrzny wybrany w drodze odrębnego postępowania, który wesprze NCBR w realizacji działania akceleracyjnego pod względem logistyczno-organizacyjnym, a także merytorycznym. Wszelkie pozostałe koszty, zarówno te związane z procesem akceleracji w Nevadzie, jak i z udziałem w Bootcamp Warsaw, pokrywają sami uczestnicy. 

 – To pilotażowe działanie kierujemy do młodych, ambitnych polskich przedsiębiorców o dużym potencjale rozwoju, chcących zaistnieć na rynku amerykańskim. Wierzę, że dzięki temu nowemu doświadczeniu będą oni mogli dostosować swoje pomysły biznesowe do wymagań rynku Nevady, co zaowocuje otwarciem działalności za oceanem i pozyskaniem nowych funduszy. Szkolenia w ramach Bootcamp Warsaw oraz właściwy proces akceleracji już w Nevadzie pomogą im rozwinąć i zweryfikować strategie w relacjach z potencjalnymi inwestorami z kraju i zagranicy – mówi dr inż. Wojciech Kamieniecki, dyrektor NCBR. 

 Brama do Kalifornii

Nevada to stan niewiele mniejszy od Polski, o liczbie ludności porównywalnej z aglomeracją Warszawy. Władze Nevady uznają ją również za bramę do Kalifornii, piątej gospodarki świata. Podkreślają jednak znacznie niższe koszty życia, bliskość portów Oceanu Spokojnego (4 godziny jazdy samochodem z Reno do San Francisco) i gęstą sieć połączeń z międzynarodowych portów lotniczych w Reno i Las Vegas. Nevada zwykła kojarzyć się z rozświetlonym neonami Las Vegas i szybkimi ślubami z sobowtórem Elvisa Presleya jako mistrzem ceremonii. Warto jednak pamiętać, że stan ten żyje nie tylko z hazardu i turystyki. Oferuje bowiem szereg ciekawych rozwiązań dla biznesu. W Nevadzie swoje siedziby lub oddziały mają tacy giganci, jak Amazon, Switch czy Tesla. Te i inne firmy zdecydowały się zainwestować w Nevadzie ze względu na rosnące w szybkim tempie ceny w Dolinie Krzemowej oraz sprzyjające rozwojowi biznesu warunki funkcjonowania firm w Nevadzie. Tamtejsze rozwiązania sprawiają, że Nevada jest drugim obok Delaware najbardziej atrakcyjnym regionem do rejestrowania firm w USA. Promuje się jako stan bez stanowych podatków dochodowych, zarówno od dochodów korporacyjnych, jak i indywidualnych. Nie pobiera Franchise Tax, CIT ani PIT. 

 Proces akceleracji w Nevadzie zrealizuje Biuro Gubernatora Nevady ds. Rozwoju Gospodarczego, we współpracy m.in. z Polsko-Amerykańską Izbą Handlową w Nevadzie, Nevada Institute for Autonomous Systems, Waterstart, StartUp NV, Adams Hub, UNLV International Gaming Institute, Work in Progress, Ozmen Center for Entrepreneurship, Economic Development Authority of Western Nevada, Las Vegas Global Economic Alliance, Reno Sparks Chamber of Commerce, Vegas Chamber of Commerce czy UNR InNEVation Center.

 – Nie wszyscy wiedzą, że Nevada to prężne centrum uniwersytecko-biznesowe, a KGHM Polska Miedź S.A. dysponuje tu największą kopalnią odkrywkową miedzi w Stanach Zjednoczonych. Młode polskie firmy mają znakomite pomysły na biznes i potrzebują tylko trochę wsparcia, żeby zaistnieć na obcych rynkach. A w Nevadzie mamy osoby, które naprawdę potrafią takiego wsparcia udzielić. Współpracujemy z najlepszymi, doświadczonymi w akceleracji firm partnerami, o czym przekonali się polscy przedsiębiorcy z województwa lubelskiego. Niektórzy z nich już rozpoczęli swoją działalność w Nevadzie. Z wielką nadzieją czekamy więc na innowacyjne start-upy z całej Polski – zaprasza prof. Paweł Pietrasieński, dyrektor ds. Handlu Międzynarodowego w Biurze Gubernatora Nevady ds. Rozwoju Gospodarczego, a zarazem wykładowca w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie.

 

ZOBACZ RÓWNIEŻ

POLECAMY