Polski rząd chce uregulować Facebooka. "Polska będzie bronić prawa do wolności słowa"

Mateusz Morawiecki
Mateusz Morawiecki, fot. adam guz/kprm/flickr.com
Rząd szykuje regulacje dotyczące amerykańskich mediów społecznościowych: Twittera, Facebooka i Instagrama. Deklarację w tej sprawie złożył (na Facebooku) premier, Mateusz Morawiecki.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Premier Morawiecki w oświadczeniu opublikowanym na Facebooku odniósł się do ostatnich wydarzeń związanych m.in. z zablokowaniem konta prezydenta USA, Donalda Trumpa, na Facebooku, Instagramie i Twitterze.

- Ostatnio coraz częściej mamy do czynienia z praktykami, które – wydawałoby się – odeszły już do przeszłości. Cenzurowanie wolnego słowa, domena totalitarnych i autorytarnych reżimów, powraca dziś w formie nowego, komercyjnego mechanizmu zwalczania tych, którzy myślą inaczej - napisał premier.

Sprawdź koniecznie: Ministerstwo Zdrowia - Twitter

W swoim oświadczeniu stwierdził również, że Polska będzie zawsze stała na straży demokratycznych wartości, w tym wolności słowa. - Właściciele portali społecznościowych nie mogą działać ponad prawem. Dlatego zrobimy wszystko, by określić ramy funkcjonowania Facebooka, Twittera, Instagrama i innych podobnych platform. W Polsce regulujemy to odpowiednimi przepisami krajowymi. Zaproponujemy także, aby podobne przepisy zaczęły obowiązywać w całej Unii Europejskiej - napisał.

Pełen wpis:

 

W praktyce rząd pracuje nad regulacjami, które mają "chronić internautów". Jak zadeklarował Adam Andriuszkiewisz, sekretarz stanu, propozycje zmian w prawie mają pojawić się jeszcze w I kwartale tego roku. Jak powiedział w rozmowie z "Naszym Dziennikiem", powstanie ustawa, która stworzy ramy prawne, w których giganci technologiczni będą musieli się poruszać.

ZOBACZ RÓWNIEŻ