Polski rynek pracy najmocniejszy od 1991 roku. Liczba bezrobotnych spada

Szymon Zajkowski, analityk Domu Maklerskiego mBanku. Fot. Newseria.pl Szymon Zajkowski, analityk Domu Maklerskiego mBanku. Fot. Newseria.pl
10
Sytuacja na polskim rynku pracy bardzo się poprawiła. Stopa bezrobocia w marcu wyniosła 10 proc. To wynik o 1,5 p.p. niższy niż w tym samym okresie rok wcześniej i najlepszy marzec od 25 lat.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

– Dane GUS z rynku pracy wypadły bardzo dobrze, w tym przede wszystkim dane o zatrudnieniu, które wzrosło najmocniej od 2007 roku – mówi agencji informacyjnej Newseria Inwestor Szymon Zajkowski, analityk Domu Maklerskiego mBanku. 

Wraz z rosnącym zatrudnieniem spada także liczba bezrobotnych. Według danych GUS stopa bezrobocia wyniosła w ubiegłym miesiącu 10 proc. W porównaniu do lutego oznacza to spadek o 0,3 p.p. Jest to także wynik o 1,5 p.p. niższy niż w tym samym okresie rok wcześniej i najlepszy od 1991 roku. 

Oprócz danych na temat zatrudnienia w sektorze przedsiębiorstw GUS publikuje także kwartalne dane na temat liczby osób pracujących w całej gospodarce. Według najnowszych dostępnych danych za IV kwartał 2015 roku w naszym kraju pracowało blisko 16,3 mln osób. Jest to najlepszy wynik od 1992 roku, czyli od momentu rozpoczęcia pomiarów według obecnej metodologii. 

– Nieco gorzej wypadły natomiast dane o wynagrodzeniach. Tutaj dynamika spowolniła w porównaniu do poprzedniego miesiąca. Kluczowy wpływ na to mogła mieć mniejsza liczba dni roboczych w porównaniu do lutego – wyjaśnia analityk DM mBanku. 

Przeciętne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw przekroczyło w marcu 4350 zł brutto miesięcznie. W stosunku do marca 2015 roku oznacza to wzrost o 3,3 proc. Ekspert zaznacza jednak, że widać wyhamowanie wynagrodzeń w polskiej gospodarce – w lutym tego roku przeciętne płace rosły o 3,9 proc. (rdr.). 

ZOBACZ RÓWNIEŻ

POLECAMY