Polski insurtech doceniony przez akcelerator z Doliny Krzemowej i inwestora deep techowego

Tadeusz Prochwicz
Tadeusz Prochwicz, fot. materiały prasowe
Climatica, oferująca ubezpieczenia dla firm wrażliwych na zmiany klimatyczne, dostała się do prestiżowego programu amerykańskiego centrum akceleracyjnego i pozyskała pierwszego inwestora w ramach rundy seed.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Plug and Play Tech Center, jedna z największych platform wspierających startupy na świecie, zakwalifikowało polską firmę Climatica do 8. edycji swojego programu akceleracyjnego dla insurtechów. Climatica znajduje się w gronie 12 startupów wybranych spośród kilkuset kandydatów, które wezmą udział w sesjach mentoringowych z wiodącymi firmami ubezpieczeniowymi oraz czerwcowym expo w Amsterdamie. Firma została również dostrzeżona na rodzimej scenie startupowej, gdzie pozyskała rundę seed od funduszu FundingBox Deep Tech Fund.

Climatica, która powstała w ramach Grupy Daftcode, wykorzystuje machine learning do tworzenia produktów ubezpieczeniowych chroniących biznes przed skutkami anomalii pogodowych. To jedyny startup w regionie CEE wykorzystujący technologię parametryczną, która w pełni automatyzuje i przyspiesza proces wypłaty odszkodowań.

– W naszych produktach nie ma czasochłonnego procesu zgłaszenia szkody ani jej likwidacji – wyjaśnia Tadeusz Prochwicz, prezes i założyciel startupu Climatica. I dodaje: – System otrzymuje informację o wystąpieniu anomalii pogodowej, np. gwałtownego opadu lub ekstremalnego upału, a następnie automatycznie wypłaca odszkodowanie zgodnie z ustalonym wcześniej schematem. Dzięki temu nie trzeba składać wniosków ani czekać na decyzję ubezpieczyciela, a cały proces zamiast kilku tygodni może trwać nawet kilka minut.

Inspiracje: Gal Gadot

Poza akceleratorem w selekcji startupów wzięli udział czołowi międzynarodowi ubezpieczyciele tacy jak VIG, UnipolSai czy Baloise. Wyróżnienie firmy Climatica pokazuje, że towarzystwa ubezpieczeniowe dostrzegają problem zmian klimatu i chcą to odzwierciedlić w swoich ofertach. Climatica planuje wykorzystać wsparcie akceleratora oraz środki od pierwszego inwestora do rozwinięcia nowych linii produktowych oraz kontynuowania ekspansji zagranicznej.

– Największą wartością programu Plug and Play Tech Center jest dla nas bezpośredni kontakt z partnerami korporacyjnymi akceleratora. Większość z nich działa międzynarodowo i może pomóc nam przy współpracy z zagranicznymi partnerami biznesowymi. Ponadto, samo powiązanie z marką Plug and Play Tech Center daje nam świetną ekspozycję zagraniczną – komentuje prezes Climatica.

ZOBACZ RÓWNIEŻ