Opłaty za zrywki do pakowania żywności to przesada czy ekologiczne podejście sklepów?

zrywki płatne
Fot. shutterstock.
W ramach działań na rzecz ekologii, niektóre sklepy postanowiły wprowadzić opłaty za lekkie torby foliowe, które wcześniej były dostępne bezpłatnie.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

W ostatnich latach coraz większą uwagę przywiązuje się do ochrony środowiska i zmniejszenia ilości plastikowych odpadków. Takie rozwiązanie ma zachęcić klientów do bardziej świadomego podejścia do korzystania z plastikowych torebek.

Jakie sklepy wprowadziły opłaty?

Wprowadzenie opłat za cienkie torebki foliowe zauważył portal wiadomosciohandlowe.pl m.in. w popularnych sieciach handlowych Auchan, E.Leclerc oraz niektórych sklepach Carrefour. Sklepy te informują swoich klientów, że "bardzo lekkie torby na zakupy z tworzywa sztucznego oferowane są bezpłatnie wyłącznie, kiedy są przeznaczone do sprzedaży żywności sprzedawanej luzem". Oznacza to, że torebki te nie będą naliczane przy kasie, jeśli służą do pakowania np. pieczywa, owoców czy warzyw.

Ten straszny dług. Jak cyfrowe zaniedbania hamują rozwój gospodarki

Płatność za zrywki obowiązkowa

Według przepisów, od kwietnia 2023 roku, jeśli sklep oferuje klientom torby z tworzywa sztucznego, musi pobierać od nich opłaty recyklingowe. Wyjątkiem są bardzo cienkie foliówki, które są naliczane jedynie w przypadku, gdy nie są używane do pakowania żywności sprzedawanej luzem lub nie służą celom higienicznym. Za takie torebki, których grubość wynosi poniżej 15 mikronów, naliczana jest opłata w wysokości 25 groszy za sztukę.

Regulacja oprócz zadbania o planetę może zatrzymać powszechne zjawisko zabierania ze sklepu zapasów takich foliówek. Bywa, że klienci wynoszą z marketów całe rolki takich zrywek. Wcześniej dostępne za darmo, teraz płatne, mogą ograniczyć ten proceder.

Kary za brak opłaty

Wprowadzenie opłat recyklingowych ma na celu ograniczenie ilości plastikowych odpadków i zachęcenie klientów do korzystania z wielokrotnego użytku torebek. Sklepom, które nie będą naliczać tych opłat, grozi kara finansowa w wysokości od 500 zł do nawet 20 tys. zł. Inspekcja Handlowa ma prawo przeprowadzić kontrole i sprawdzić, czy sklepy przestrzegają obowiązujących przepisów. O nowych regulacjach w kwietniu przypominał firmom UOKiK.

Ekologiczny wybór i świadomość klientów

Wprowadzenie opłat za plastikowe torby foliowe to kolejny krok na drodze do ochrony środowiska i redukcji zanieczyszczenia plastikiem. Klienci są coraz bardziej świadomi wpływu, jaki ma plastik na naszą planetę, dlatego wielu z nich już wcześniej zabierało ze sobą materiałowe ażurowe torby do ważenia owoców czy warzyw. Z drugiej strony inni klienci stawiają na zrywki, ze względu na higienę. 

Jak naukowcy radzą sobie z komercjalizacją projektów? Wywiad z Remigiuszem Kopoczkiem