Ogniwa perowskitowe firmy Saule polecą w kosmos. Rakieta SpaceX szykowana do startu

Olga Malinkiewicz
Olga Malinkiewicz, fot. Michał Mutor
Za kilka dni odbędzie się start rakiety Falcon 9 należącej do firmy SpaceX. Na jej pokładzie znajdzie się m.in. polski satelita STORK-7 SatRevolution oraz ogniwa perowskitowe stworzone przez Saule Technologies.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

W najbliższych dniach w przestrzeni kosmicznej pojawi się polski satelita obserwacyjny STORK-7, który został wyposażony w 28 ogniw perowskitowych firmy Saule Technologies. Satelita będzie wyniesiony przy pomocy rakiety Falcon 9, firmy SpaceX, w ramach misji Transporter 9. Będzie to pierwsza w historii demonstracja działania perowskitów na orbicie. Za skonstruowanie, oprogramowanie, wyniesienie i operację satelity na orbicie odpowiada firma SatRev. 

Saule poleci w kosmos

- Nasz nowy satelita został wyposażony w kamerę dającą 5 m GSR rozdzielczości na piksel, o łącznej masie 4 kg. Przełomową technologią, którą zintegrujemy z satelitą po raz pierwszy, będą ogniwa perowskitowe pochodzące z firmy Saule Technologies. Chcemy sprawdzić pracę perowskitów w przestrzeni kosmicznej i przekonać się, czy są tak samo skutecznym przekaźnikiem energii jak na Ziemi - tłumaczy Grzegorz Zwoliński, prezes zarządu SatRev

- Wierzę, że ta misja potwierdzi odporność ogniw perowskitowych Saule Technologies na promieniowanie kosmiczne, co wykazały już badania w laboratorium. To idealne źródło zasilania w kosmosie z wielu powodów. Ogniwa perowskitowe są znacznie lżejsze od ogniw tradycyjnych, co jest niezwykle istotne, biorąc pod uwagę koszt transportu każego kilograma na orbitę. Są elastyczne, więc można je upakować w niewielkiej przestrzeni. Z kolei dzięki temu, że są drukowane cyfrowo, mogą przybierać dowolne kształty. To oznacza, że można w maksymalnym stopniu wykorzystać dostępne powierzchnie do wytwarzania prądu - komentuje Olga Malinkiewicz, CEO Saule Technologies.

Przeczytaj także nasz wywiad z Olgą Malinkiewicz

- Po raz pierwszy w historii mamy okazję przekonać się, czy ogniwa perowskitowe zadziałają na orbicie. Jeśli testy wypadną pomyślnie, otworzy się przed tą technologią zupełnie nowy i jakże ciekawy obszar eksploatacji! Cieszę się, że Columbus, jako największy udziałowiec Saule Technologies, może wspierać tak przełomowe projekty - dodaje Dawid Zieliński, prezes Columbus Energy, członek rady nadzorczej Saule Technologies.

Cel misji: sprawdzenie ogniw Saule

Podczas misji ogniwa perowskitowe Saule Technologies będą cały czas monitorowane. Pomiary prądu, natężenia światła słonecznego i temperatury, przesyłane sukcesywnie do stacji naziemnych, pozwolą na analizę pracy ogniw w czasie rzeczywistym. Jak uważa Vivek Babu, dyrektor ds. astronautyki w Saule Technologies, ta misja toruje drogę ultratanim rozwiązaniom energetycznym w przemyśle kosmicznym. 

W 2021 r. firmy SatRev, Saule Technologies oraz Columbus Energy miały okazję współpracować przy okazji projektu o nazwie Misja Andromeda. Wówczas dwa polskie satelity: STORK-4 oraz STORK-5 Marta, zostały wyniesione na orbitę przy pomocy rakiety nośnej Virgin Orbit, LauncherOne. Satelity zbierały multispektralne obrazy i dane średniej rozdzielczości dla klientów z branży rolniczej i energetycznej w Polsce i USA. Oba satelity zakończyły swoje misje w bieżącym roku, dostarczając cennych informacji, dzięki którym SatRev może doskonalić swoją technologię.

Firmy, które realizują projekt:

SatRev jest wrocławską firmą założoną w 2016 r., działającą w branży kosmicznej - pierwszą z polskich podmiotów komercyjnych, które umieściły swoje obiekty na orbicie. Spółka specjalizuje się w rozwijaniu szerokich konstelacji nanosatelitów obserwacyjnych, zbierających dane optoelektroniczne. Łącznie w przestrzeń kosmiczną wyniosła już 11 satelitów.

Saule Technologies to polska firma, stworzona w 2014 r. przez fizyczkę Olgę Malinkiewicz, rozwijająca technologię ultracienkich drukowanych ogniw perowskitowych. Rozwiązanie fotowoltaiczne pozwala generować energię zarówno ze słońca, jak i ze sztucznego światła. Saule Technologies jest właścicielem pierwszej na świecie linii produkcyjnej ogniw perowskitowych we Wrocławiu. Obecnie społka pracuje nad komercjalizacją produktu.

Columbus Energy to dostawca usług na rynku nowoczesnej energetyki. Spółka oferuje rozwiązania z zakresu energii odnawialnej dla gospodarstw domowych i biznesu oraz realizuje inwestycje w farmy fotowoltaiczne i wielkoskalowe magazyny energii. 

Space Exploration Technologies Corp., znany jako SpaceX, to amerykański producent sprzętu lotniczego i firma świadcząca usługi transportu kosmicznego. Została założona w 2002 r. przez Elona Muska w celu zmniejszenia kosztów transportu kosmicznego i umożliwienia kolonizacji Marsa. SpaceX działa z wielu lądowisk, m.in. na wschodnim wybrzeżu USA z SLC-40 na stacji kosmicznej Cape Canaveral i historycznego LC-39A w Kennedy Space Center. 

ZOBACZ RÓWNIEŻ