Nowy program wsparcia dla firm. Konferencja premiera

Mateusz Morawiecki
Mateusz Morawiecki, Fot: Krystian Maj/KPRM
Mateusz Morawiecki i Jarosław Gowin ogłosili szczegóły nowego programu wsparcia dla firm. Trwa konferencja prasowa.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Jak zadeklarował Mateusz Morawiecki, pakiet wsparcia dla polskich przedsiębiorców został wydłużony o kolejny miesiąc - kwiecień. Oprócz tego program zostanie rozszerzony. - Środki finansowe mają ochronić miejsca pracy i dać perspektywę na czas po COVID-19 - powiedział Mateusz Morawiecki.

Łączne nakłady finansowe mają wynieść dodatkowe 30 mld złotych. Będą to środki wypłacane w ramach tzw. postojowego, zwolnień ze składek ZUS, ale także bezzwrotnych dotacji dla mikrofirm. Kontynuowana będzie tarcza dla średnich i dużych firm.

Jak zadeklarował rząd, tarcza zostanie rozszerzona o kolejne kody PKD, które mają objąć te firmy, które obecnie muszą ograniczyć swoją działalność ze względu na obostrzenia pandemiczne.

- Tarcza finansowa PFR będzie kontynuowana - zapowiedział premier. 

Mateusz Morawiecki zadeklarował także wsparcie dla tych sklepów czy punktów usługowych, które mają problem z zapłaceniem czynszu w galeriach handlowych. 

Premier zapowiedział także kontynuację programu bonu gastronomicznego dla przedsiębiorców, a także jego rozszerzenia.

- Jesteśmy w kontakcie z przedstawicielami wszystkich branż, które mają problemy. Część tych sygnałów nie ma potwierdzenia, tylko wskazują na indywidualne problemy firm wynikające z sytuacji rynkowej a nie obostrzeń epidemicznych, co znajduje potwierdzenie w skali pomocy, która dociera do różnych branż - powiedział Jarosław Gowin w odpowiedzi na pytanie o to, czy rozszerzony zostanie zakres pomocy o firmy, które nie są zapisane do wskazanych w rozporządzeniu kodów PKD, a mają duży spadek obrotów.

 

TEKST JEST AKTUALIZOWANY

 

ZOBACZ RÓWNIEŻ