Ruszasz na wakacje? Oto aktualne zasady podróżowania do najpopularniejszych krajów dla turystów

Chorwacja. Czego potrzebujesz w podróży do tego kr
Chorwacja. Czego potrzebujesz w podróży do tego kraju? Fot. Adobe Stock
Włochy, Bułgaria, Egipt, Grecja czy Chorwacja. Oto najpopularniejsze cele wypraw polskich turystów. Przedstawiamy listę aktualnych wymagań związanych z wjazdem na ich teren.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Żyjemy w czasach, gdy sytuacja epidemiologiczna na arenie międzynarodowej zmienia się bardzo dynamicznie. Pojawiające się na bieżąco regulacje prawne mogą skutecznie pokrzyżować wakacyjne plany. Aby uniknąć niespodziewanych sytuacji, coraz więcej osób decyduje się na skorzystanie z oferty urlopowej last minute. Decydując się na konkretne miejsce powinniśmy sprawdzić jego aktualną sytuację epidemiologiczną oraz warunki wjazdu dla obcokrajowców. Dokładny wykaz regulacji dotyczących poszczególnych państw odnajdziemy na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Należy pamiętać, że bezpieczne kierunki wakacyjne to takie, które mają jasno określone zasady bezpieczeństwa. Oto kilka najpopularniejszych krajów, w których wypoczywają Polacy:

Grecja

Wybierając się do słonecznej Grecji należy pamiętać, że każdy podróżny ma obowiązek zarejestrowania swojego wyjazdu na stronie travel.gov.pl (Passenger Locator Form) nie później niż 24 godziny przed planowanym przyjazdem do kraju. Zarejestrowani otrzymują unikalny kod QR, który należy okazać podczas odprawy biletowej oraz przy przekraczaniu granicy.

Osoby niezaszczepione muszą posiadać negatywny wynik testu typu PCR (koszt ok. 250 zł), który należy wykonać maksymalnie 72 godziny przed przyjazdem lub testu antygenowego (koszt ok. 150 zł), wykonanego maksymalnie 48 godzin przed przyjazdem. Zaświadczenie powinno być sporządzone w języku angielskim. 

Podróżni, którzy chorowali na COVID-19 muszą posiadać zaświadczenie o wyzdrowieniu (najlepiej w wersji anglojęzycznej) ważne przez 9 miesięcy od dwudziestego dnia po pierwszym pozytywnym wyniku. Nie muszą oni wykonywać dodatkowego testu, natomiast mają obowiązek posiadać zaświadczenie o szczepieniu lub Unijny Certyfikat COVID, tzw. paszport covidowy.

Od 16 lipca b.r. w Grecji do restauracji, barów czy klubów mogą wejść jedynie osoby, które posiadają zaświadczenie o przebytym szczepieniu lub negatywny wynik testu na obecność koronawirusa, wykonanego minimum 3 dni wcześniej. W pomieszczeniach zamkniętych należy także nosić maseczki. Co ważne, na terenie całej Grecji w godzinach 00:30 do 05:00 obowiązuje zakaz przemieszczania się.

Chorwacja

W przypadku wyjazdu do Chorwacji sytuacja wygląda podobnie. Podróżni powinni posiadać Unijny Certyfikat COVID, wykonać test PCR (maksymalnie 72 godziny przed wjazdem) lub szybki test antygenowy. Osoby zaszczepione pierwszą dawką szczepionki mogą przekroczyć granicę Chorwacji w okresie minimum 22 dni i maksymalnie 42 dni od zaszczepienia. W przypadku zaszczepionych AstraZeneca okres ten wynosi minimum 22 dni, a maksymalnie 84 dni od przyjęcia pierwszej dawki szczepionki.

Turyści, którzy chorowali na COVID-19 muszą okazać potwierdzenie przechorowania oraz szczepienia. Ozdrowieńcy powinni posiadać potwierdzenie o przebyciu choroby, pozytywny test PCR lub antygenowy (testy wykonane na 180 dni, ale minimum 11 dni przed przekroczeniem granicy).

Dzieci do 12. roku życia podróżujące pod opieką rodziców/opiekunów, którzy posiadają Unijny Certyfikat COVID lub spełniają wyżej wymienione warunki wjazdu do Chorwacji, zwolnione są z obowiązku testu. Osoby, które nie spełnią żadnego z powyższych warunków mogą wjechać na teren Chorwacji, lecz objęte zostaną 10-dniowa kwarantanną. W Chorwacji należy także korzystać z maseczki w pomieszczeniach zamkniętych.

Egipt

Podróżujący do Egiptu (poza dziećmi do 6. roku życia) muszą udokumentować przyjęcie szczepionki przeciw COVID-19. Osoby niezaszczepione powinny okazać negatywy wynik testu RT-PCR (koszt ok. 400 zł), wykonanego maksymalnie 72 godziny przed przyjazdem w języku angielskim lub arabskim. Zaświadczenie nie może być kopią i musi posiadać oryginalną pieczątkę z podpisem laboratorium lub kod QR.

Podróżni niezaszczepieni, którzy wybierają się do miejscowości takich jak: Hurghada, Marsa Alam, Szarm El-Szejk lub Taba, mogą odpłatnie wykonać test na obecności wirusa COVID-19 na lotnisku. Do czasu uzyskania wyniku muszą jednak pozostać w izolacji.

W Egipcie obowiązuje nakaz noszenia maseczek w miejscach publicznych oraz w środkach transportu.

Bułgaria

Od 31 lipca do Bułgarii podróżujący z Polski mogą wjechać po okazaniu certyfikatu covidowego. Osoby, które go nie posiadają muszą okazać dokument potwierdzający negatywny wynik testu PCR (wykonany maksymalnie 72 godziny przed przyjazdem) lub negatywny wynik testu antygenowego (wykonany maksymalnie 48 godzin przed przyjazdem). Turyści, którzy nie spełniają powyższych kryteriów muszą liczyć się z 10-dniową kwarantanną na terenie Bułgarii.

Nakaz noszenia maseczek w tym kraju obowiązuje w przestrzeniach zamkniętych, w komunikacji miejskiej oraz w przestrzeniach otwartych, jeśli nie ma możliwości zachowania 1,5-metrowego odstępu.

Włochy

We Włoszech, tak jak w przypadku Grecji, obowiązuje nakaz rejestracji podróży na platformie Eu Digital Passenger Locator Form. Osoby wjeżdżające na teren kraju muszą przedstawić unijny certyfikat zaświadczający o przyjęciu dwóch dawek szczepionki, z czego ostatnia dawka musi zostać przyjęta co najmniej 14 dni przed wjazdem do Włoch. Podróżni, którzy chorowali na COVID-19 powinni także przedstawić dokument potwierdzający przebycie choroby.  

W przypadku osób niezaszczepionych obowiązuje okazanie negatywnego wyniku testu PCR lub antygenowego (wykonany maksymalnie 48 godzin przed przyjazdem). Obowiązek ten dotyczy podróżujących powyżej 6. roku życia.

Włochy obecnie podzielone są na 4 strefy: białą, żółtą, pomarańczową i czerwoną. Im jaśniejszy kolor oznaczenia, tym mniej obostrzeń. Na terenie całych Włoch obowiązuje jednak nakaz noszenia maseczek. Maseczki na zewnątrz nosić trzeba wszędzie tam, gdzie zostanie wprowadzona czerwona strefa.

Niezbędne w podróży

Niezależnie od tego, w jakim miejscu spędzamy tegoroczny urlop, należy pamiętać o przestrzeganiu ogólnych wytycznych sanitarnych Światowej Organizacji Zdrowia, takich jak: utrzymywanie dystansu społecznego, noszenie maseczki, unikanie tłumu, regularna higiena rąk i kaszel w zgięty łokieć lub chusteczkę. Środki bezpieczeństwa w postaci maseczek oraz preparaty dezynfekujące to niezbędne elementy dla każdego podróżującego. W podróży najlepiej sprawdzą się podręczne środki biobójcze, z których można skorzystać w przypadku braku dostępu do wody oraz mydła.

Warto zwrócić uwagę na te produkty, które poza działaniem biobójczym, zadbają także o nasze ręce. Sól morska, wysokie temperatury i przesuszone powietrze nie wróżą nic dobrego dla kondycji naszej skóry. Jednym z najbardziej innowacyjnych rozwiązań jest preparat dezynfekujący, który jednocześnie odbudowuje utracone na skutek dezynfekcji lipidy. Biphase Lipo alcoolique został stworzony z myślą o osobach, których dłonie zmęczone są bardzo częstą higieną. Dzięki formule 2w1, jednocześnie dezynfekuje i chroni skórę przed przesuszeniem i podrażnieniem. Produkt może być stosowany także przez dzieci (od 3 roku życia) oraz osoby posiadające wrażliwą, atopową skórę. Dzięki podręcznemu opakowaniu (100 ml), świetnie sprawdzi się podczas podróży środkami transportu. Należy pamiętać, że dostępne w przestrzeni publicznej środki dezynfekujące nie zawsze mają działanie wirusobójcze. Często są to jedynie preparaty bakteriobójcze, które nie zabijają koronawirusa. Aby w pełni uchronić się przed bakteriami i wirusami, rozsądnym rozwiązaniem będzie zaopatrzenie się na wyjazd w zarejestrowany preparat do dezynfekcji dłoni.

Powrót do Polski po wakacjach

Planując podróż warto zapoznać się także z wytycznymi dotyczącymi powrotu do Polski. Podróżujący, którzy wracają z zagranicznych wakacji zwolnieni są z 10-dniowej kwarantanny w przypadku, gdy posiadają unijny certyfikat COVID, zaświadczenie o pełnym zaszczepieniu, negatywny test PCR lub antygenowy (wykonany maksymalnie 48 godzin przed przyjazdem). Zasady te nie dotyczą dzieci do 12. roku życia podróżujących pod opieką dorosłych, którzy są zaszczepieni przeciwko COVID-19 lub posiadają negatywny wynik testu na obecność koronawirusa. Kwarantanny unikną także osoby podlegające zwolnieniom wymienionym w § 3 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 6 maja 2021 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii. 

 

ZOBACZ RÓWNIEŻ