Przedsiębiorcy wygrywają przed sądami. Obostrzenia i kary były niezgodne z prawem

Fot. Restauracja u Trzech Braci
Fot. Restauracja u Trzech Braci
Coraz więcej przedsiębiorców wygrywa sprawy sądowe dotyczące kar nakładanych w ramach walki z pandemią - pisze Puls Biznesu.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Jak pisze dziennik, sądy umarzają kary i grzywny. Prawnicy tłumaczą, że sądy nie odnoszą się do samego faktu nałożenia kary (te pod względem merytorycznym były najczęściej uzasadnione) co do trybu ich wprowadzenia. Ten miał naruszać konstytucję, z tego względu kary nie powinny być nakładane.

Sądy w większości potwierdzają dotychczasowe interpretacje prawników, zgodnie z którymi ograniczenia w prowadzeniu działalności gospodarczej mogą być nakładane tylko w drodze ustawy, a nie rozporządzenia. Rząd stosował jednak to drugie rozwiązanie - niezgodnie z prawem.

Nie oznacza to jednak, że w temacie obostrzeń w sądzie panuje jednomyślność. Przykładowo, WSA w Bydgoszczy utrzymał karę nałożoną na właściciela solarium. Uzasadnił to taką interpretację przepisów, która zakłada konieczność ochrony obywateli nawet wtedy, jeśli prawdodawca popełnił niedociągnięcia związane z regulacjami.

 

ZOBACZ RÓWNIEŻ