Nowe obostrzenia! Będzie "kwarantanna narodowa". Konferencja ministra zdrowia

Fot. Adam Guz/KPRM
Fot. Adam Guz/KPRM
28 grudnia rozpocznie się "kwarantanna narodowa" - ogłosił minister zdrowia, Adam Niedzielski. Zamknięte zostaną hotele i centra handlowe a w sylwestra zostanie wprowadzony zakaz poruszania się.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

- Same apele nie wystarczą! Niemcy wprowadzili lockdown, Słowacja duże ograniczenia a Francja czy Austria godzinę policyjną. Dlatego od 28 grudnia do 17 stycznia wprowadzamy "kwarantannę narodową"- powiedział.

Hotele będą zamknięte, także na ruch służbowy. Wyjątki będą ograniczone do minimum. Do 17 stycznia będą zamknięte stoki narciarskie. Zamknięte zostaną galerie handlowe, oprócz sklepów zapewniających "podstawowe potrzeby", w tym sklepy spożywcze i drogerie.

31 grudnia od godz. 21 do 1 stycznia godz. 6 wprowadzone zostaną ograniczenia w poruszaniu się. - Uzasadnione będą tylko wyjścia z domu w celu zaspokojenia nagłych potrzeb, jak wizyta w aptece, wyjście w celu zawodowym. Musimy zostać w domu - powiedział Adam Niedzielski. UWAGA! Minister zdrowia po dodatkowym pytaniu od dziennikarza poprawił się, mówiąc o godz. 19-6. Godzin 19-6 została także wskazana w komunikacie rządowym opublikowanym podczas konferencji prasowej.

Jak zaznaczył minister zdrowia, imprezy sylwestrowe będą zakazane - nawet, jeśli rozpoczną się przed godz. 19. Spotkania mogą odbywać się tylko, jeśli bierze w nich udział maksymalnie 5 osób (oprócz domowników).

Dodatkowo osoby przyjeżdżające do Polski będą musiały przejść przez kwarantannę. - Inne obostrzenia pozostają takie, jak do tej pory. Dotyczy to również kościołów - dodał.

- Nie ma planów wprowadzenia obostrzeń przed świętami Bożego Narodzenia. Od końca października staramy się być przewidywalni, 

Jak dodał Adam Niedzielski, branże dotknięte przez nowe ograniczenia otrzymają dodatkowe wsparcie. Na ten temat ma się wypowiedzieć podczas konferencji prasowej Jarosław Gowin. W tym momencie (godz. 15:20) nieznany jest termin takiej konferencji.

- Jeżeli trzecia fala pandemii zmaterializuje się, to możemy być pewni, że nasz system opieki zdrowotnej nie będzie wydolny, by obsłużyć wszystkich pacjentów w krótkim czasie - powiedział minister zdrowia, Adam Niedzielski.

Oto oficjalny komunikat Rady Ministrów:

Przedłużamy etap odpowiedzialności i wprowadzamy dodatkowe ograniczenia. Wszystko po to, aby przerwać transmisję COVID-19 i jak najszybciej wrócić do normalności. Nowe zasady bezpieczeństwa będą obowiązywały od 28 grudnia 2020 r. do 17 stycznia 2021 r., czyli do końca przerwy szkolnej. Co się zmieni?

  • Ponowne ograniczenie funkcjonowania galerii handlowych – otwarte pozostają m.in. sklepy spożywcze, z książkami i prasą, drogerie, apteki,  a także wolnostojące wielkopowierzchniowe sklepy meblowe
  • Ograniczenie funkcjonowania hoteli – dostępne dla służb mundurowych, medyków, pacjentów szpitali specjalistycznych, ośrodków COS. Wyjątkiem są również hotele pracownicze. 
  • Zamknięte stoki narciarskie
  • Infrastruktura sportowa dostępna tylko w ramach sportu zawodowego
  • 10 dniowa kwarantanna dla przyjeżdżających do Polski transportem zorganizowanym
  • Przedłużamy dotychczasowe zasady i ograniczenia:

 

Zakaz przemieszczania się osób poniżej 16. roku życia bez opieki rodzica lub prawnego opiekuna od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 -16:00 (wyjątkiem są półkolonie)

Ograniczenia w transporcie zbiorowym: 

- 50% liczby miejsc siedzących, albo

- 30% liczby wszystkich miejsc siedzących i stojących, przy jednoczesnym pozostawieniu w pojeździe co najmniej 50% miejsc siedzących niezajętych.

 

Ograniczenia w miejscach sprawowania kultu religijnego – max. 1 os./15m2

Udział w zgromadzeniach – max. 5 osób

Zakaz organizacji wesel, komunii i konsolacji

Zamknięte siłownie, kluby fitness i aquaparki

Ograniczenie w sklepach – max. 1 os./15m2

Godziny dla seniorów – od poniedziałku do piątku w godzinach 10:00-12:00

Zamknięte restauracje. Posiłki wyłącznie na wynos lub dowóz

Pozostałe ograniczenia, które obowiązywały ulegają przedłużeniu.

Sprawdź też: Ministerstwo zdrowia Twitter

ZOBACZ RÓWNIEŻ