Inwazja niby-terenówek

Fot. Materiały prasowe Fot. Materiały prasowe
Choć kombi są bardziej praktyczne, a minivany pojemniejsze, Europejczycy stawiają na SUV-y. Podobnie zresztą dzieje się w USA czy w Chinach. Imitacje terenówek podbijają świat, a na rynku wciąż pojawiają się ich nowe modele.

W Europie co trzeci kupowany samochód to SUV. Tylko w jednym miesiącu na Starym Kontynencie sprzedaje się ponad 300 tys. aut tego segmentu. Co więcej, liczba ta wciąż rośnie. W parze ze zwiększającą się popularnością SUV-ów idzie też oferta poszczególnych producentów. Nie da się już rozwijać sprzedaży bez jednego, a najlepiej kilku modeli tego typu. Także niszowych. 

W rozbudowywaniu oferty przodują marki premium, które – obok klasycznych SUV-ów – mają też terenówki o linii nadwozia przywodzącej na myśl samochody coupé, tak zwane crossovery (będące skrzyżowaniem SUV-a z tradycyjnym autem albo vanem), a nawet podwyższane... kabriolety. Popyt jest niemal na wszystko. Zmienia się natomiast jeden trend: po niesławnej aferze dieselgate i w czasach nasilającej się walki ze smogiem klienci powoli odchodzą od aut z silnikami Diesla. Dotychczas to właśnie „ropniaki” najczęściej stanowiły napęd dużych SUV-ów. Teraz coraz większa grupa nabywców decyduje się na nowoczesne silniki na benzynę – oszczędne i mocne. Rośnie też grono entuzjastów napędów hybrydowych, czyli spalinowo-elektrycznych. Producenci mają już w swojej ofercie takie wersje, które – w najdroższych wariantach – potrafią przejechać nawet kilkadziesiąt kilometrów bez uruchamiania silnika spalinowego, czyli „na prądzie”, bez żadnej emisji spalin. W wielu krajach takie samochody mogą wjeżdżać tam, gdzie nie mogą pojawiać...

Artykuł dostępny tylko dla prenumeratorów

Masz już prenumeratę? Zaloguj się

Kup prenumeratę cyfrową, aby mieć dostęp
do wszystkich tekstów MyCompanyPolska.pl

Wykup dostęp

Co otrzymasz w ramach prenumeraty cyfrowej?

  • Nielimitowany dostęp do wszystkich treści serwisu MyCompanyPolska.pl
  •   Dostęp do treści miesięcznika My Company Polska
  •   Dostęp do cyfrowych wydań miesięcznika w aplikacji mobilnej (iOs, Android)
  •   Dostęp do archiwalnych treści My Company Polska

Dowiedz się więcej o subskrybcji

My Company Polska wydanie 5/2018
 (32)

Więcej możesz przeczytać w 5/2018 (32) wydaniu miesięcznika „My Company Polska”.


Zamów w prenumeracie

ZOBACZ RÓWNIEŻ

POLECAMY