Mateusz Morawiecki zapowiada tarczę antyinflacyjną 2.0

Konferencja prasowa nt. budżetu Fot: Krystian Maj/KPRM
Konferencja prasowa nt. budżetu Fot: Krystian Maj/KPRM
Wysoka inflacja skłonia rząd do rozszerzenia już funkcjonującej "tarczy inflacyjnej". W przyszłym tygodniu zaprezentowana zostanie "tarcza antyinflacyjna 2.0" - powiedział premier Mateusz Morawiecki w rozmowie z portalem interia.pl.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Jak zapowiedział Morawiecki, w ramach nowej tarczy obniżona zostanie stawka VAT na paliwa z 23 na 8 proc. Według premiera, doprowadzi to do obniżenia ceny litra benzyny i oleju napędowego od 60 do 70 groszy.

Zapytany jednak przez dziennikarzy o to, czy Unia Europejska wyraziła zgodę na taką obniżkę, premier odpowiedział, że Bruksela nie wyraziła jeszcze ostatecznej opinii w tej sprawie. 

Obniżenie VAT na paliwa ma wejść w życie od 1 lutego 2022 r. Według zamierzeń rządu, będzie obowiązywało przez pół roku. Oznacza to, że koszt dla budżetu państwa wyniesie ponad 3 mld złotych. 

W przyszłym tygodniu rząd zaprezentuje także ostateczny projekt obniżenia VAT na żywność do 0 proc. Morawiecki zaznaczył, że obok obniżenia VAT na paliwa w nowej tarczy mogą pojawić się także inne rozwiązania.

ZOBACZ RÓWNIEŻ