Masło to dla Polaków luksus

inflacja
fot. shutterstock
9 na 10 polskich gospodarstw domowych musi zaciskać pasa. Ponad 400 tys. polskich rodzin zrezygnowało z używania masła, ze względu na jego wysoką cenę.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

To już nie jest kwestia połowy społeczeństwa, ale przytłaczającej większości. Według danych GfK 89 proc. gospodarstw domowych musi oszczędzać.  Co trzecie jest w złej sytuacji finansowej, co wywołuje konieczność cięcia codziennych wydatków.

Koniec epoki galerii handlowych?

Pierwsze "na odstrzał" idą rozrywki poza domem: płatne aktywności, jedzenie w restauracjach, podróże i zakupy ubrań, które w ostatnich dekadach przyniosły wysyp galerii handlowych. Nie jest pewne czy wobec tego utrzymają się wszystkie galerie handlowe.

Ogółem na rozrywkach poza domem, jedzeniu w restauracjach, podróżach a przede wszystkim zakupach ubrań i butów oszczędza od 36 do 46 proc. Polaków.

Masło za drogie dla Polaków

Oprócz masła do grona artykułów, z których jesteśmy zmuszeni zrezygnować dołączyły także kawa rozpuszczalna, sypkie herbaty i alkohol.

Tylko co dziesiąte gospodarstwo domowe nie ogranicza wydatków. Ta zamożna grupa także nie musi się martwić z powodu galopującej inflacji czy niskich wynagrodzeń.

Zakupy coraz częściej robimy w dyskontach i lokalnych supermarketach, do których przyciągają nas promocje i gratisy. W sklepach niesieciowych częstotliwość zakupów zmalała o 7 proc. Ich właściciele mają powody do obaw.

To właśnie w większych sieciowych marketach kupujemy masło taniej np. decydując się na zakup kilku sztuk za jednym razem. Obecnie jego ceny oscylują między 8 a 11 zł za kostkę.

Kupujemy mniej za więcej

Jak podaje Rzeczpospolita po dziewięciu miesiącach 2022 r. wartość dóbr spożywczych zakupionych przez polskie gospodarstwa domowe wzrosła o 10,3 proc. i był to efekt wzrostu cen. W tym samym czasie wielkość zakupów skurczyła się o 2 proc. Kupujemy już mniej, ograniczając wydatki, ale płacimy więcej.

Czytaj dalej: Budżetowanie firmy w czasach inflacji

ZOBACZ RÓWNIEŻ

POLECAMY