Logistyka kontraktowa. Co to jest i kiedy warto na nią postawić?

logistyka kontraktowa
Fot. shutterstock.
W celu maksymalizowania zysków przedsiębiorcy powinni cały czas optymalizować koszty prowadzenia swoich działalności. Jednym z obszarów, na których dość łatwo zaoszczędzić, jest logistyka. Szczególnie widać to w branży e-commerce.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Właściciele sklepów internetowych mają bowiem do dyspozycji różne rozwiązania z zakresu logistyki kontraktowej. Na czym one polegają i kiedy warto się nimi zainteresować?

Logistyka kontraktowa — co to jest?

Logistyka kontraktowa to usługa outsourcingowa polegająca na przekazaniu wyspecjalizowanej firmie wszystkich procesów związanych z magazynowaniem i dystrybucją towarów. Takie rozwiązanie pozwala przedsiębiorcy wyeliminować zbędne koszty i zaoszczędzić mnóstwo czasu. Gwarantuje mu jednocześnie dostęp do zaawansowanych technologii i wykwalifikowanego personelu, co przekłada się na wysoką jakość obsługi klientów.

Jakie działania obejmuje logistyka kontraktowa?

Procesy logistyczne wchodzące w skład usług outsourcingowych tego typu zależą od wybranego modelu współpracy z operatorem. Do najpopularniejszych rozwiązań należą:

•    Cross-docking — outsourcing logistyki polegający na wyeliminowaniu konieczności składowania towarów. Magazyn e-commerce zostaje w takim przypadku zastąpiony cross-dockiem, czyli strefą przerzutową, w której produkty od dostawców przeładowywane są bezpośrednio do kurierów. Rozwiązanie to idealnie sprawdza się więc w przypadku artykułów szybko zbywalnych

•    Dropshipping — model outsourcingu logistycznego, w którym łańcuch dostaw zostaje znacząco skrócony. Właściciel sklepu internetowego zaopatruje się bowiem w specjalnych hurtowniach, zajmujących się zarówno magazynowaniem towarów, jak i kompletacją zamówień oraz ich wysyłką do klientów końcowych.

•    Fulfillment — najbardziej zaawansowany rodzaj outsourcingu logistyki, polegający na powierzeniu wszystkich kluczowych operacji zewnętrznemu operatorowi przy jednoczesnym zaopatrywaniu się u dowolnych dostawców. Firma logistyczna tego typu zajmuje się między innymi składowaniem, konfekcjonowaniem i transportem towarów.

Podsumowując, w zależności od wybranego rodzaju logistyki kontraktowej usługa ta może obejmować:

•    przyjmowanie towarów,
•    kontrolę ilościową i jakościową,
•    magazynowanie,
•    pakowanie zamówień (konfekcjonowanie, co-packing),
•    monitorowanie stanów magazynowych,
•    etykietowanie i wysyłkę zamówień,
•    obsługę zwrotów i reklamacji.

Najszerszy zakres usług charakteryzuje oczywiście fulfillment, podczas gdy hurtownie dropshippingowe i firmy cross-dockingowe zajmują się wyłącznie niektórymi etapami łańcucha dostaw.

Wady i zalety logistyki kontraktowej

Logistyka kontraktowa to rozwiązanie, które ma przede wszystkim ułatwiać życie właścicielom sklepów internetowych. Do najważniejszych zalet tej usługi zaliczyć można:

•    Optymalizację budżetu — sklepy internetowe redukują koszty magazynowania towarów i zatrudniania personelu. Nie ponoszą więc wydatków związanych z utrzymaniem własnego zaplecza logistycznego. Okazuje się to bardzo opłacalne zwłaszcza w sytuacjach, gdy biznes nie przynosi zysków. Koszty fulfillmentu uzależnione są natomiast od liczby realizowanych zamówień i wykorzystywanych zasobów (np. powierzchni magazynowej i pracy personelu).

•    Oszczędność czasu — przedsiębiorcy nie musza prowadzić własnych magazynów, dzięki czemu mogą skupić się na innych aspektach biznesu, takich jak marketing czy kontakt z klientami. Powierzają logistykę e-commerce specjalistom, a sami zajmują się ważniejszymi dla firmy kwestiami.

•    Wysoką jakość usług — właściciel sklepu internetowego czerpie korzyści z najnowszych technologii, do których dostęp mają operatorzy logistyczni. Mowa na przykład o zaawansowanych systemach WMS (Warehouse Management System), sprzęcie transportowym czy urządzeniach zapewniających optymalne dla danego asortymentu warunki magazynowania. To wszystko wraz z doświadczeniem personelu sprawia, że taka firma jest w stanie zagwarantować perfekcyjną obsługę klientów końcowych.

Przy wszystkich zaletach logistyki kontraktowej nie należy zapominać o jej wadach. Mowa przede wszystkim o takich zagrożeniach jak:

•    Brak kontroli nad logistyką — powierzając kompletację zamówień firmie logistycznej, pozbawiasz się wpływu na sposób wykonywania poszczególnych zadań w tym obszarze. Nie jesteś więc w stanie zagwarantować, że przesyłki zostaną odpowiednio zabezpieczone i dotrą do odbiorców na czas. Na szczęście większość operatorów świadczy usługi na wysokim poziomie, a poziom satysfakcji Twoich klientów zależy wyłącznie od tego, jaką firmę wybierzesz do współpracy.

•    Trudności w kontrolowaniu stanów magazynowych — w przypadku dropshippingu hurtownie nie są w stanie zapewnić Ci dostępności sprzedawanych produktów, co może prowadzić do opóźnień w realizacji zamówień. Zdecydowanie lepiej wygląda to w fulfillmencie, w którym możesz monitorować swoje zapasy w czasie rzeczywistym. W ciągu dalszym musisz jednak dbać o terminowe dostawy do magazynów.

Logistyka kontraktowa — kiedy warto się na nią zdecydować?

Choć logistyka kontraktowa to bardzo atrakcyjne rozwiązanie, nie każdy e-commerce na niej skorzysta. Każdy z modeli przeznaczony jest zresztą dla nieco innego profilu przedsiębiorstwa. Cross-docking najlepiej sprawdzi się w branżach farmaceutycznej czy FMCG, w których kluczem do sukcesu jest szybka dostawa. Dropshipping to dobry wybór dla początkujących sprzedawców, chcących wejść na rynek z niewielkim kapitałem. Na fulfillmencie natomiast najbardziej skorzystają firmy, które już nie nadążają z realizacją zamówień, ale jeszcze nie opłaca im się inwestycja we własne zaplecze logistyczne.

Jak wybrać odpowiedniego operatora logistycznego?

Wybierając firmę logistyczną dla swojego sklepu internetowego, kieruj się przede wszystkim następującymi kryteriami:

•    Doświadczenie operatora we współpracy z firmami podobnymi do Twojej.
•    Opinie klientów na temat danego centrum logistycznego.
•    Dostosowanie rozwiązań operatora do specyfiki Twojego asortymentu.
•    Model rozliczeń i ceny usług.
•    Zakres i poziom personalizacji oferty.

Jeśli zastanawiasz się nad skorzystaniem z logistyki kontraktowej, skontaktuj się z M.B.B. Logistics. Na podstawie informacji o specyfice biznesu otrzymasz ofertę skrojoną precyzyjnie pod swoje potrzeby!