Lidl przechodzi na split payment! Nowa zasady płatności dla dostawców

fot. East News
fot. East News 69
Mimo, że obowiązkowy split payment nie obejmuje (jeszcze) handlu, sieć Lidl poinformowała o wdrożeniu tego rozwiązania przy realizacji płatności dla dostawców ze wszystkich branż. System będzie obowiązywał od listopada.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Mimo, że obowiązkowy split payment nie obejmuje (jeszcze) handlu, sieć Lidl poinformowała o wdrożeniu tego rozwiązania przy realizacji płatności dla dostawców ze wszystkich branż. System będzie obowiązywał od listopada.

 

Jak deklarują przedstawiciele sieci Lidl, firma rygorystycznie przestrzega litery prawa i lokalnych regulacji na wszystkich rynkach, na których prowadzi działalność.

- Lidl Polska działając w zgodzie z obowiązującymi w Polsce przepisami, odprowadza wszystkie wynikające z przepisów prawa polskiego należne podatki. Świadomość, że wpływy z podatku VAT realizowane za pośrednictwem  dużych przedsiębiorstw, a takim bez wątpienia jest Lidl Polska, są ważną częścią budżetu kraju, kierując się przy tym zasadą efektywności firma podjęła decyzję o stosowaniu mechanizmu podzielonej płatności, czyli rozdzielenia płatności netto i VAT na dedykowane konto, w znacznie szerszym zakresie niż nakłada to na nią ustawodawca - brzmi komunikat.

Od 1 listopada br. LIdl wprowadzi split payment dla każdej transakcji (a nie, jak wynika z nowelizacji przepisów, dla transakcji od 15 tys. złotych) przy współpracy z kontrahentami. - Sieć ma nadzieję, że ta decyzja istotnie przyczyni się do eliminacji nadużyć podatkowych w kraju i będzie motywacją dla innych przedsiębiorców do szerszego, niż wymagają tego przepisy, wprowadzania mechanizmu podzielonej płatności - pisze Lidl.

0 Ze zrozumieniem przyjęliśmy nowe rozwiązanie zakładające obligatoryjny mechanizm podzielonej płatności dla wybranych branż. Wdrażany od 1 listopada 2019 roku mechanizm będzie naszym zdaniem skutecznym rozwiązaniem, które z jednej strony zapewni ochronę dla nabywcy towaru lub usługi, z drugiej, w sposób systemowy pomoże uszczelnić system podatkowy w Polsce – zauważa Aleksandra Robaszkiewicz, Head of Corporate Communication Lidl Polska.

- Zawsze dokładamy starań, aby współpracować wyłącznie ze sprawdzonymi dostawcami i usługobiorcami, jednak wiemy również, że ewentualne nadużycia podatkowe mogą być w praktyce trudne do zidentyfikowania. Podjęliśmy zatem decyzję, że od listopada 2019 split payment będzie podstawową formą regulowania płatności przez Lidl Polska – informuje Robaszkiewicz.

ZOBACZ RÓWNIEŻ