Labocanna złożyła ofertę przejęcia konkurenta z branży konopi leczniczych

Konopie lecznicze
Konopie lecznicze, fot. Adobe Stock
Firma Labocanna złożyła ofertę przejęcia HemPoland, jednego z największych podmiotów w sektorze konopnym w Polsce, właściciela marki CannabiGold. Konopie lecznicze w ostatnich tygodniach stały się niezwykle aktywnym biznesowo sektorem gospodarczym w k\raju.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Labocanna rozpoczyna tym proces akwizycji na polskim rynku CBD. Killa dni temu informowaliśmy o nowej strategii firmy, któa zakłada przejęcie trzech firm do końća br. 

Oferta nabycia 100 proc. udziałów za cenę 5,5 mln CAD (16 mln zł) została skierowana do The Green Organic Dutchman Holdings LTD, notowanego na giełdzie w Toronto, właściciela polskiej spółki. 

HemPoland to pierwsza prywatna firma w Polsce, która uzyskała licencję na uprawę i przetwórstwo konopi przemysłowych w naszym kraju. Została założona w 2014 r. przez pioniera branżowego Macieja Kowalskiego, działacza ruchu "Wolne konopie", a obecnie prezesa Kombinatu Konopnego. Spółka zajmuje się przetwórstwem konopi włóknistych oraz produkcją znanych konopno-pochodnych suplementów diety oraz kosmetyków CannabiGold. Jest to jeden z największych polskich podmiotów zajmujących się przemysłem konopnym, którego kapitał własny na koniec 2019 r. wyniósł ponad 41 mln zł, a w 2019 r. wygenerował ponad 29,5 mln zł przychodu przy 2,2 mln zł zysku netto.

Konopie lecznicze na celowniku inwestora

- Przejęcie HemPoland to pierwszy krok w realizacji naszej niedawno ogłoszonej strategii. Spółka jest swego rodzaju pionierem rodzimego rynku, nie bez powodu zwrócili na nią uwagę Kanadyjczycy. Posiada ona licencję na uprawę konopi siewnych oraz autorską technologię stworzoną na potrzeby ekstrakcji suszu konopnego. Uważamy, że mamy wyjątkową okazję inwestycyjną związaną z nabyciem aktywów atrakcyjnego biznesu z mocną pozycją rynkową. Ta możliwość spowodowana jest zmianą podejścia kanadyjskiej grupy do inwestycji w Europie - komentuje Michał Jura, prezes Labocanna. 

– Chciałbym zaznaczyć, że jest to oferta wstępna, a ostateczna cena transakcji zostanie ustalona w drodze negocjacji po pozytywnym zakończeniu procesu due-diligence – dodaje.

W 2018 r. całość udziałów HemPoland została przejęta za 38,4 mln zł przez Green Organic Dutchman Holdings Ltd. (TGOD), spółkę badawczą z siedzibą w Mississauga, Ontario w Kanadzie, notowaną na Giełdzie Papierów Wartościowych w Toronto i OTC w USA, skupiającą działalność na uprawie roślin i ich przetwarzaniu na różnego typu preparaty medyczne na bazie marihuany.

Działalność Labocanna skupia się na kilku obszarach: dystrybucji, opracowywaniu nowych produktów oraz uprawie konopi. Przejęcie HemPoland istotnie przyczyni się do rozwoju każdego z nich, spółka posiada wypracowaną bazę kontaktów sprzedażowych, aktywny dział R&D oraz spory areał upraw konopi. 

ZOBACZ RÓWNIEŻ

POLECAMY