Koniec tanich zakupów z AliExpress? Zmiany w ustawie o podatku VAT

Fot. Pixabay.com
Fot. Pixabay.com
VAT na towary z chińskich platform sprzedażowych - z których najpopularniejsza to AliExpress - ma obowiązywać od 1 lipca 2021 roku.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Opodatkowane mają zostać towary wysyłane w paczkach konsumentom z Unii Europejskiej, a VAT zostanie nałożony także na internetową sprzedaż. Według "Dziennika Gazety Prawnej", Ministerstwo Finansów przekazało już projekt zmiany ustawy o VAT do konsultacji.

Nowelizacja prawa to efekt implementacji unijnego Pakietu VAT e-commerce, którego celem jest - jak czytamy w oficjalnym komunikacie - "pokonanie barier, w tym uszczelnienie VAT, w transgranicznym handlu elektronicznym pomiędzy przedsiębiorcami i konsumentami".

Jak wskazuje "DGP" zakupy podrożeją nie tylko na AliExpress, ale również w nieco mniej popularnych serwisach na czele z Wishem czy Ebayem. Dziennik cytuje Rafała Pogorzelskiego, doradcę podatkowego i partnera w Atneo Doradztwo Cło Podatki Prawo, zdaniem którego nowe prawo przełoży się na ceny usług kurierskich i ceny logistyki, a celnicy będą częściej kontrolować wartość przesyłanych towarów.

Zdaniem pomysłodawców zmian, nowe przepisy sprawią, że konkurencja stanie się uczciwsza, ponieważ od 1 lipca trzeba będzie dodatkowo zapłacić za przesyłki spoza Unii Europejskiej do 22 euro, które - jak na razie - w większości krajów członkowskich są zwolnione z opłat. "Dziennik Gazeta Prawna" informuje, że projekt resortu finansów zakłada zwolnienia z VAT dla przesyłek o wartości mniejszej niż 150 euro pod warunkiem, że podatek będzie deklarowany i rozliczany za pomocą Import One Stop Shop. Jeśli sprzedawca o to nie zadba, wówczas opłata w wysokości 23 proc. będzie naliczana przez osobę dokonującą zgłoszenia celnego np. firmę kurierską.

Konsultacje projektu zmiany ustawy o VAT mają zakończyć się już wkrótce. Wszystko wskazuje na to, że internetowy handel czeka prawdziwe trzęsienie ziemi.

ZOBACZ RÓWNIEŻ