Internetowe biuro rachunkowe – czy warto?

Internetowe biuro rachunkowe / Fot. Nick Morrison, Internetowe biuro rachunkowe / Fot. Nick Morrison, Unsplash.com
Jeśli otwieramy właśnie działalność gospodarką, warto zdecydować się na internetowe biuro rachunkowe. Dlaczego? Oto najważniejsze argumenty.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Internetowe biuro rachunkowe to dla przedsiębiorcy duża wygoda. Pracownicy biura mogą reprezentować nas przed Urzędem Skarbowym, prowadzić archiwum naszych dokumentów, a także rozliczać PIT - nie tylko nasz, ale również małżonka.

Dobrej jakości internetowe biuro rachunkowe oferuje również obsługę kadrowo-płacową, rozliczanie ZUS za właściciela, a także szerokie usługi księgowe. Wśród nich są najczęściej: prowadzenie ksiąg rachunkowych, ewidencja PKPiR, ryczałt, karta podatkowa i obsługa podatkowa. 

Sprawdź: Księgowa z internetu

Inne usługi to często wirtualne biuro. To przydatne zwłaszcza dla jednoosobowych firm gospodarczych, które za adres firmowy często podają po prostu adres zamieszkania właściciela. Wirtualne biuro zapewnia nam adres do rejestracji i korespondencji, co zapewnia m.in. lepszą prywatność przedsiębiorcy. 

Internetowe biuro rachunkowe powinno oferować panel webowy

W obecnych czasach nie powinniśmy wybierać biura, które nie udostępnia panelu webowego. Co oferuje taki panel? Przede wszystkim pozwala na łatwe przesyłanie dokumentów i faktur. 

Panel jest też wygodnym i bezpiecznym miejscem do przechowywania dokumentów kasowych i kadrowych. Często też daje dostęp do przydatnych statystyk, np. obrotów w danym kwartale, czy prognozowanych podatków. 

Jak wybrać dobre internetowe biuro rachunkowe?

Przede wszystkim zwracajmy uwagę na wiarygodność (czy biuro ma licencję Ministerstwa Finansów), a także ubezpieczenie OC. Dodatkowo sprawdzajmy, czy dane biuro rachunkowe stawia na indywidualne podejście i przydziela nam konkretnego konsultanta, czy też ma np. formularz online do wypełnienia i w ten sposób "zbiera nasze potrzeby", a potem traktuje nas jak "wiersz w tabeli Excel". 

Ponadto pracownicy biura rachunkowego dysponują dużą wiedzą i kiedy decydujemy się na współpracę, możemy zawsze zadawać odpowiednie pytania i otrzymywać sprawdzone, wiarygodne odpowiedzi. Nie musimy np. szukać informacji o opodatkowaniu danego towaru w sieci, czy też sprawdzać czym jest amortyzacja lub różnica pomiędzy VAT-7 a VAT-7K.

Miesięczna opłata za internetowe biuro rachunkowe to zwykle ok. 250 - 300 zł i w tej cenie możemy oczekiwać wymienionych wyżej elementów. Przeczytaj również nasz obszerny poradnik, aby dowiedzieć się dlaczego księgowość internetowa to dla początkującej firmy bardzo dobre rozwiązanie

ZOBACZ RÓWNIEŻ

POLECAMY