Na Instagramie zarobisz średnio 2970 dolarów miesięcznie

Influencer to zawód przyszłości / Fot. wayhomestud
Influencer to zawód przyszłości / Fot. wayhomestudio, Freepik.com
Ankieta HypeAuditor wykazała, że influencerzy zarabiają średnio 2970 dol./mc, czyli ok. 13 227 zł. Jak wypracować takie zarobki?

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

W skrócie:

  • Większość influencerów na Instagramie generuje dochód dzięki sponsorowanym postom i linkom partnerskim
  • Nawet nano-influencerzy (mało obserwujących), ale z wysokimi wskaźnikami zaangażowania mogą zawierać udane umowy sponsorskie
  • Dowiedz się, ile możesz zarobić za sponsorowany post 

Instagram nie płaci automatycznie za polubienia postów i wyświetlenia filmów. Jak więc influencerzy zarabiają na platformie?

HypeAuditor przeprowadził badanie na grupie 1865 influencerach korzystających z aplikacji Instagram. Mieli od 1000 do ponad 1 miliona obserwujących.

Wnioski? Oto główne źródła ich dochodów:

  1. 40% generuje dochód z "branded promotions", takich jak sponsorowane posty
  2. 22% używa Instagrama do zdobywania klientów
  3. 15% influencerów generuje dochód dzięki marketingowi partnerskiemu
  4. 5% sprzedaje kursy za pośrednictwem Instagrama
  5. 4% influencerów korzysta z usług subskrypcji stron trzecich, takich jak Patreon i OnlyFans
  6. 6% korzysta z innych źródeł, takich jak oferowanie usług rebrandingu, akceptacja darowizn, sprzedaż produktów i wiele więcej

Jak zarabiać na Instagramie

Jeśli nie masz biznesu poza Instagramem lub produktów do sprzedaży w sklepie na Instagramie, twoje najlepsze opcje to poszukiwanie okazji do sponsorowania i programów partnerskich, do których możesz dołączyć (afiliacje).

Sprawdź: Bon turystyczny - lista placówek

Oznacza to treści przedstawiające produkty od sponsorów lub marek, z którymi nawiązałeś współpracę.

Ponieważ Instagram pozwala umieścić tylko jeden link w bio i nie pozwala na linki w postach, wiele influencerów korzysta z narzędzi do linków w bio, aby umieścić wszystkie swoje linki partnerskie i inne ważne treści na jednej stronie. Następnie piszą w postach "link w bio", aby odbiorcy mogli go znaleźć. Shorby to świetne narzędzie dedykowane do linków w bio.

Możesz również użyć narzędzia do zarządzania social media, takiego jak Pallyy, aby zaplanować treści na Instagramie z wyprzedzeniem i zarządzać komentarzami. Ma ono swoje własne narzędzie linków w bio.

Inne sposoby zarabiania pieniędzy przez influencerów na Instagramie obejmują zdobywanie odznak Instagram podczas nadawania na żywo, dołączanie do programu Bonusów dla Instagram Reels i zdobywanie subskrypcji na Instagramie. Gdy dołączysz do programu odznak Instagram, użytkownicy mogą wyrażać swoje wsparcie, kupując odznaki za 0,99, 1,99 i 4,99 dol.

Tacy użytkownicy będą mieć serca, czy też "odznaki" obok swoich nazw, gdy komentują transmisje na żywo, sygnalizując swoje wsparcie dla ciebie.

Inspiracje: Anioły biznesu

Instagram eksperymentuje również z wypłatami za Reels. To krótkie materiały wideo, będące odpowiedzią na serwis TikTok. To odpowiedź Instagrama na TikToka. Instagram twierdzi, że uczestnicy mogą zdobywać bonusy z Reels na podstawie wyników poszczególnych filmików.

Subskrypcje na Instagramie to z kolei odpowiedź firmy na popularne usługi subskrypcji stron trzecich, takie jak Patreon i OnlyFans. Program umożliwia tworzenie ekskluzywnych treści dla obserwujących (subskrybentów), którzy płacą miesięczne opłaty za dostęp.

Możesz tworzyć ekskluzywne Instagram Stories, posty, Reels, transmisje na żywo, odznaki i czaty grupowe.

Co ważne, program ten jest obecnie dostępny wyłącznie dla zaproszonych osób. Więcej szczegółów znajdziesz na stronie Instagrama.

Ile zarabia sie na Instagramie?

Badanie przeprowadzone przez HypeAuditor wykazało, że influencerzy zarabiają średnio 2970 dol. miesięcznie.

Influencerzy z 1000 do 10 000 obserwujących zarabiają ok. 1420 dol. miesięcznie, podczas gdy influencerzy z ponad milionem obserwujących zarabiają średnio 15 356 dol. miesięcznie.

Badanie wykazało, że najbardziej dochodowe kategorie to: zwierzęta, biznes i marketing, fitness i sport, rodzina, uroda i moda.

HypeAuditor odkrył, że większość influencerów (68%) współpracuje z jedną do trzech markami jednocześnie. Odkrył również, że większość zarabia przynajmniej 100 dol. za sponsorowany post. Niektórzy zarabiają zaś ponad 2000 dol. za post.

Ile obserwujących potrzebujesz, aby zarabiać pieniądze na Instagramie?

Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Głównie dlatego, że nie ma napisanej reguły, która mówiłaby: "Twoje konto Instagram musi mieć X ilość subskrybentów, aby zarabiać pieniądze".

Niektóre programy mają swoje zasady, takie jak program odznak Instagram, który wymaga od influencerów posiadania ponad 10 000 obserwujących. Jeśli jednak chodzi o sponsorowane posty, linki partnerskie i sprzedaż produktów, ilość zarabianych pieniędzy zależy od twojej branży, liczby generowanych reakcji (zaangażowanie odbiorców) oraz twojej własnej zdolności do negocjacji z potencjalnymi sponsorami.

ZOBACZ RÓWNIEŻ