Hydrożele mogą zwalczać suszę? Polska firma pomoże lokalnym gospodarstwom w Afryce i Azji Centralnej

Artagro hydrożel / fot. materiały prasowe
Artagro hydrożel / fot. materiały prasowe
Artagro Polska, producent innowacyjnych hydrożeli do zastosowań przyrodniczych, wprowadzi swoją technologię na rynki afrykańskie oraz azjatyckie. Firma przeprowadziła już serię testów w Kenii oraz Azji. Polskie produkty pomogą lokalnym gospodarstwom niwelować wpływ suszy na uprawy. Władze spółki liczą, że wzrost świadomości wśród hodowców i rolników w Polsce pozwoli na skuteczne zmierzenie się z deficytem wody również nad Wisłą.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Artagro Polska liczy, że w najbliższych tygodniach podpisze kontrakty na dostawy hydrożeli do Uzbekistanu i Kenii. Spółka ma za sobą już podpisane porozumienia o współpracy na tamtejszych rynkach, a także udane pilotaże rozwiązania. Produkt, który wprowadziła firma różni się od powszechnie stosowanych tzw. technicznych hydrożeli. Technologia od Artagro Polska ma zdolność nie tylko do pochłaniania wody, ale i oddawania jej na przykład pod wpływem siły ssącej korzeni roślin. Ponadto jest wytwarzany ze znacznie czystszych składników i dzięki temu może być dopuszczony do stosowania w produkcji rolno-spożywczej. - Kilka gramów hydrożelu jest w stanie zaabsorbować 1 litr wody. Przy czym możliwych jest nawet 35 tys. takich cykli wchłaniania i oddawania wilgoci, co oznacza, że jedna aplikacja hydrożelu do gleby wystarcza na 5-8 lat uprawy – zwraca uwagę Brian Bos, współudziałowiec i dyrektor ds. rozwoju w Artagro Polska.

Hydrożel za granicą 

– W Uzbekistanie produkt zostanie wprowadzony w przypadku upraw ziemniaków i bawełny. Z kolei w Kenii znajdzie zastosowanie przy uprawach owoców cytrusowych. – Afryka i Azja Centralna są regionami, gdzie gospodarka wodna już jest pierwszoplanowym problemem egzystencjalnym, a przecież sytuacja z roku na rok się pogarsza. Dlatego każda możliwość zaoszczędzenia wody jest tam na wagę złota. Nasz hydrożel pozwala na zmniejszenie zapotrzebowania na wodę nawet o jedną trzecią. To sprawia, że zainteresowanie nim jest bardzo dużepodkreśla Brian Bos.

Susza w Polsce

Przedstawiciele Artagro Polska zwracają również uwagę na wyzwania związane z suszą rolniczą w Polsce.Średnia suma opadów w ciągu roku utrzymuje się na podobnym poziomie. Zmienia się jednak ich intensywność, deszcze stają się bardziej gwałtowne i nierównomierne. Cierpi na tym wilgotność gleby, dlatego stosowanie hydrożelu mogłoby być pomocne w zmniejszeniu wpływu deficytu wody. Niestety świadomość istnienia i przydatności tej technologii jest w Polsce wciąż minimalna – zauważa Brian Bos.

W Polsce produkty spółki zyskały już uznanie wśród Lasów Państwowych, a także w warszawskim samorządzie. Stołeczna zieleń miejska w czasie budowy Miasteczka Wilanów stosowała hydrożel w ogrodach królewskich przy Pałacu w Wilanowie, kiedy obniżył się poziom wód gruntowych i konieczne były szybkie doraźne działania.

Zakład produkcyjny Artagro w Miechowie jest przygotowany na zwiększone zapotrzebowanie na produkt. Obecnie skala produkcji to 150 ton hydrożelu rocznie, jednak jego moce produkcyjne sięgają 8 tys. ton rocznie.


Sprawdź także: Rowery personalizowane w natarciu e-commerce

Inwestycje w ESG. Nowa fala w polskim biznesie?

Inwestycje w ESG. Nowa fala w polskim biznesie?

Inwestowanie w ESG, czyli environment, social, governance, to niezbędny element w strategii przedsiębiorstwa - przekonuje prof. dr hab. Marta Postuła, kierownik katedry na Wydziale Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego, dyrektor Centrum Przedsiębiorczości. Niebawem jeszcze mocniej przybierze na sile.

ZOBACZ RÓWNIEŻ