HP prezentuje najnowszy raport na temat walki z podrobionymi produktami i komponentami drukarskimi

HP walczy z podrobionymi produktami i komponentami
HP walczy z podrobionymi produktami i komponentami drukarskimi, fot. materiały prasowe
W 2021 r. dział HP Anti-Counterfeiting and Fraud (ACF), którego zadaniem jest ochrona klientów przed zakupem niskiej jakości lub podrobionych produktów HP, skonfiskował ponad 3,5 mln podrobionych części, komponentów i produktów do druku – w tym dużą liczbę wkładów z tuszem oraz tonerów, zarówno w Europie, jak i na Bliskim Wschodzie i w Afryce, w regionie Azji i Pacyfiku oraz w obu Amerykach.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Oryginalne produkty spełniają wysokie standardy HP dotyczące jakości, niezawodności i trwałości, które są wynikiem licznych badań i innowacji wprowadzanych przez firmę. Podrobione produkty są nie tylko nielegalne, ale mogą powodować także wiele problemów, skutkujących utratą wydajności i niezawodności. Jeśli drukarka HP ulegnie uszkodzeniu z powodu podrobionego atramentu lub wkładu z tonerem, wówczas naprawa drukarki nie będzie objęta gwarancją HP.

Fałszerze coraz częściej wykorzystują Internet do sprzedaży swoich towarów. W rezultacie klientom coraz trudniej jest zidentyfikować podrobione wkłady w punkcie zakupu. Dlatego tak ważne jest kontynuowanie przez HP współpracy z rynkami online. Wszystko po to, aby pomagać w wykrywaniu i usuwaniu ofert podrobionych produktów, a także w ustalaniu źródła pochodzenia tych towarów - komentuje Guillaume Gerardin, Dyrektor Generalny Działu Materiałów Eksploatacyjnych do Drukarek w HP.

HP nie bagatelizuje kwestii podróbek

W okresie od listopada 2020 r. do października 2021 r. firma HP pomogła skonfiskować 646 000 podrobionych produktów do druku w regionie EMEA, dodatkowe 400 000 w obu Amerykach oraz kolejne 2,5 miliona w regionie Azji i Pacyfiku (APAC).

W Europie Środkowej urzędnicy poszczególnych państw, przy wsparciu ze strony HP i lokalnych partnerów, również intensywnie walczą z podróbkami, które są dostępne na ich rodzimych rynkach.

Przykładowo w styczniu 2021 r. HP i lokalny partner firmy, nawiązali współpracę z austriackimi urzędnikami, w celu skonfiskowania fałszywych kaset z tonerem. Z kolei w marcu 2021 r. niemieckie organy celne przechwyciły partię fałszywych komponentów komputerowych.

Nieuczciwi przedsiębiorcy wyraźnie przestawili się na handel podrobionymi towarami w Internecie. Tendencja ta uległa jeszcze większemu nasileniu w związku z pandemią – HP zwiększyło liczbę usuniętych ofert z rynku online o 19 proc. w stosunku rocznym. Firma współpracuje więc z internetowymi platformami handlowymi i innymi organizacjami, aby wprowadzić w witrynach internetowych bardziej rygorystyczne procedury identyfikacji produktów lub obejmujące sprzedawców naruszających prawo.

Pandemia COVID-19 miała wpływ na zdolność HP do ścisłej współpracy z organami ścigania. Jednak dzięki wirtualnym kontrolom dostaw do klientów (Customer Delivery Inspections, CDI) i audytom ochrony partnerów dystrybucyjnych (Channel Partner Protection Audits, CPPA) środki identyfikacji przeniesiono online. W roku fiskalnym 2021 przeprowadzono 1191 audytów CPPA2, co stanowi wzrost o 11 proc. w stosunku do roku fiskalnego 2020. Wirtualne inspekcje i audyty pomogły zespołowi ACF w zidentyfikowaniu i usunięciu ponad 224 tys. nielegalnych ofert HP online na całym świecie.

- Kiedy sprzedawcy, partnerzy, dystrybutorzy i lokalne organy ścigania ściśle ze sobą współpracują, możemy ograniczyć przypadki pojawiania się na rynku podrobionych produktów do druku. W miarę znoszenia ograniczeń związanych z pandemią i powrotu pracowników do pracy stacjonarnej, decydenci z branży IT muszą zachować szczególną czujność i uwagę na zalewające rynek tanie produkty biurowe, które mogą być podróbkami. Ustawa o zwalczaniu produktów podrabianych oraz kontrole dostaw do klienta mogą pomóc w identyfikacji i zapewnieniu, że podrobione wkłady i komponenty nigdy nie trafią do użytkownika końcowego - tłumaczy Glenn Jones, Globalny Szef Programu Zwalczania Fałszerstw w HP.

HP inwestuje również w szkolenia i edukację w zakresie zwalczania fałszerstw poprzez różnego rodzaju wydarzenia online, docierając w ten sposób do milionów partnerów i klientów.

Co wyróżnia oryginalne produkty HP?

Firma dba o planetę. Wyprodukowała ponad 3,9 mld oryginalnych wkładów z tuszem i tonerów HP, które składają się z tworzyw sztucznych pochodzących z recyklingu. Obecnie ponad 80 proc. oryginalnych wkładów atramentowych HP i 100 proc. oryginalnych tonerów HP jest produkowanych z materiałów pochodzących z recyklingu. Dzięki HP Planet Partners – firmowemu programowi zwrotu i recyklingu, organizacja przetworzyła ponad 875 mln wkładów od czasu rozpoczęcia programu (prawie 30 lat temu) i rozszerzyła zasięg programu na 68 krajów.

Usługi HP Instant Ink i Managed Print Services gwarantują klientom, że zawsze otrzymują oni oryginalne i wydajne materiały eksploatacyjne do drukarek. Oto, na co należy zwrócić uwagę przy odróżnianiu oryginalnych wkładów HP od podróbek:

1. Sprawdź etykietę. Zidentyfikuj holograficzną etykietę zabezpieczającą na pudełku i upewnij się, że podczas przesuwania jej w przód i w tył oraz w górę i w dół zmienia się kolor, lub że znaki "OK" i "√" przesuwają się po etykiecie.

2. Zeskanuj kod. Użyj aplikacji HP SureSupply lub zwykłego czytnika kodów QR, aby zeskanować kod QR na plombie zabezpieczającej wkład. Jeśli nie możesz przechwycić kodów QR za pomocą smartfona, dokonaj walidacji online.

3. Zgłoś fałszerstwo. Pomóż nam walczyć z podróbkami, zgłaszając je na stronie HP.com

ZOBACZ RÓWNIEŻ

X