Wimba tworzy ortezy 4D dla psów przy użyciu technologii HP Multi JetFusion

Wimba
Wimba, fot. materiały prasowe
Aby rozpocząć produkcję indywidualnych ortopedycznych i protetycznych wyrobów medycznych dla psów krakowski startup Wimba, którego misją jest zrewolucjonizowanie opieki nad psami, zainwestował w usługę HP Multi Jet Fusion (MJF) 5210.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Założona w październiku 2022 roku firma Wimba stawia sobie za cel wprowadzenie innowacji w dziedzinie indywidualnego zaopatrzenia ortopedycznego poprzez tworzenie produktów 4D przywracających zwierzętom możliwość swobodnego poruszania się. Bracia Franciszek i Grzegorz Kosch wpadli na ten pomysł po tym, jak ich poprzednia firma, Glaze Prosthetics, jako pierwsza na świecie zaprojektowała protezę ludzkiej kończyny górnej w oparciu o możliwości technologii Multi Jet fusion firmy HP.

Glaze Prosthetics narodził się w 2017 roku po tym, jak jeden z jego założycieli wydrukował w 3D spersonalizowane ramię protetyczne dla przyjaciela. Założyciele dostrzegli lukę na rynku dla amputantów pragnących lekkiego i wytrzymałego ramienia protetycznego, które dodatkowo można personalizować.

Wimba oferuje szereg ortopedycznych produktów dla zwierząt drukowanych w technologii 4D. Kluczowa dla produktów Wimby jest technologia druku 3D klasy przemysłowej HP oraz maszyny do druku cyfrowego HP dla biznesu. Dzięki nim protezy Wimby mogą należycie funkcjonować i oferować zarówno lekkość w użytkowaniu, jak i wytrzymałość.

Główne wyzwania, z jakimi spotyka się Wimba w swojej pracy, to długość czasu produkcji i dokładność wymagana w procesie trwającym od pobrania wstępnych pomiarów do finalnego modelu protezy. Technologia Multi Jet Fusion firmy HP pomogła firmie skrócić czas realizacji produktu z sześciu tygodni (w przypadku metody tradycyjnej) do zaledwie siedmiu dni roboczych. Nowa aplikacja WimbaScan skróciła również czas potrzebny na wykonanie pomiarów z ponad godziny do zaledwie 15 minut (potrzebny do tego jest tylko smartfon).

Wimba oferuje nie tylko ortezy, ale także protezy oraz WimbaTherapy – kompleksowy system leczenia zaburzeń ruchu u zwierząt, który pojawi się w ofercie firmy w pierwszym kwartale 2023 roku, po zakończeniu badań klinicznych.

- Głównym celem naszych produktów jest korygowanie wad spowodowanych zwyrodnieniami, wypadkami lub wrodzonymi problemami w sposób indywidualnie dopasowany do każdego zwierzęcia. Dzięki technologii Multi Jet firmy HP nasze produkty tworzone są indywidualnie, z myślą o danym pacjencie. To co nas wyróżnia to czas realizacji, lekkość użytkowania i możliwość personalizacji. Do tej pory żadna z tych rzeczy nie była możliwa. Wimba z HP zmienia świat weterynarii - mówi Grzegorz Kosch, współzałożyciel i prezes zarządu Wimba.

W trakcie procesu produkcji wykorzystującego dwie maszyny HP Multi Jet Fusion, Wimba korzysta z usług belgijskiego biura poligraficznego HP ZiggZagg. Wytwarzanie produktów w technologii HP Multi Jet Fusion umożliwiło również wyeliminowanie odpadów powstających w tradycyjnych procesach, co pomogło firmie Wimba wdrożyć zasady zrównoważonego rozwoju w całej swojej działalności.

- Jednym z naszych największych wyzwań jest aktualnie opracowanie takiego urządzenia i rozwiązania, które będą wykorzystywane w awangardzie przemysłu opieki zdrowotnej. Jednocześnie mamy na uwadze zachęcanie do produkcji w zgodzie z ideami zrównoważonego rozwoju. To niesamowicie ekscytujące, widzieć, że firma taka jak Wimba polega na naszej technologii druku 3D. Wszystko po to, aby rozwijać sektor, w którym działają i wprowadzać w nim przełomowe innowacje. Jesteśmy dumni z naszych partnerów takich jak ZiggZagg, którzy udowadniają, że stanowią doskonałe wsparcie dla wiodących w branży firm i konsekwentnie umożliwiają korzystanie z najlepszych możliwości rozwiązań 3D od HP - dodaje Ayelen Fernández, WW Healthcare Segment Manager, HP 3D Printing.

Wimba zadebiutowała na arenie międzynarodowej podczas London Vet Show 17 listopada br. Następnie ma trafić na rynek w Wielkiej Brytanii i innych krajach Europy Zachodniej. Firma planuje też ekspansję na rynek amerykański, ma się ona rozpocząć najpóźniej w pierwszych miesiącach 2023 roku.

ZOBACZ RÓWNIEŻ