Fresh Inset pozyskał 22 mln zł w rundzie B

Andrzej Wolan
Andrzej Wolan, fot. materiały prasowe
Fresh Inset, oferujący technologię przedłużania świeżości zerwanych owoców, warzyw i kwiatów Vidre+TM , pozyskał 10 mln zł w ramach drugiej transzy rundy B. Łączna wartość rundy wyniosła 22 mln zł. Ponadto Spółka podpisała umowę o współpracy z kolejnym światowym gigantem. Partnerem Fresh Inset został jeden z liderów w dziedzinie zrównoważonych rozwiązań pozbiorczych (post- harvest). Na mocy umowy będzie on oferował Vidre+TM swoim klientom w Stanach Zjednoczonych.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Fresh Inset na fali wznoszącej

Spółka Fresh Inset w kwietniu 2023 rozpoczęła realizację pozyskania finansowania w ramach rundy B w wysokości 20 mln zł, w podziale na dwie transze po 10 mln zł – B1 i B2.

W pierwszej transzy, która zakończyła się sporą nadsubskrypcją, Spółka pozyskała 12 mln PLN od kilkudziesięciu inwestorów. Tym samym zrealizowała jedną z największych rund inwestycyjnych w Polsce, przeznaczonych wyłącznie dla Business Angels. Wraz z jej finalizacją Fresh Inset przystąpił do zaawansowanych rozmów z funduszami Venture Capital na temat realizacji drugiej transzy. Aż 75% rundy zostało objęte przez obecnych inwestorów w ramach inwestycji kontynuacyjnej. Wśród inwestorów instytucjonalnych w transzy wzięły udział m.in. fundusze Montis Capital, Szejk Capital ASI S.A., luksemburski 545 Sarl oraz prywatne fundusze typu family-office.

– Zainteresowanie udziałem obecnych akcjonariuszy w drugiej transzy rundy B, wyrażone w zapisach znacznie przekraczających wartość całej transzy, bardzo pozytywnie nas zaskoczyło. Naturalnie, pierwszeństwo udziału w każdej emisji Spółka gwarantuje swoim obecnym inwestorom, co zaskutkowało brakiem miejsca w transzy dla kilku nowych funduszy. Mimo sporej nadsubskrypcji nie zdecydowaliśmy się zwiększać wielkości rundy na tym etapie. Pozyskany w ramach rundy B kapitał pozwoli osiągnąć Fresh Inset w 2024 roku istotne kamienie milowe wpływające na wzrost wyceny, co przygotuje Spółkę do jednego z możliwych dalszych scenariuszy, tj. realizacji rundy B z inwestorem zagranicznym, sprzedaży Spółki inwestorowi strategicznemu lub IPO na GPW – mówi Michał Chabowski, członek zarządu Rubicon Partners, funduszu będącego inwestorem i koordynatorem wszystkich emisji we Fresh Inset.

Przeczytaj także: Naklejka przeciwko marnowaniu żywności

Nowa umowa z graczem post-harvest

Ponadto spółka na początku br. podpisała kolejną umowę o współpracy. Nowy partner Fresh Inset jest jednym ze światowych liderów w dziedzinie zrównoważonych rozwiązań pozbiorczych dla branży świeżych owoców i warzyw. We współpracy z producentami, firmami pakującymi i organizacjami rolniczymi, opracowuje on i oferuje innowacyjne technologie, które poprawiają, chronią i zachowują jakość owoców i warzyw, jednocześnie zmniejszając marnotrawstwo żywności i chroniąc środowisko.

Dokładnie taką technologią jest Vidre+TM. Opracowana w toruńskim laboratorium przez zespół dra Andrzeja Wolana, zapewnia ochronę zerwanych owoców, warzyw, grzybów i kwiatów na każdym etapie łańcucha dystrybucji – począwszy od producentów, poprzez firmy zajmujące się przechowaniem, pakowaniem i dystrybucją produktów, skończywszy na sprzedaży detalicznej. Owoce i warzywa z ochroną Fresh Inset są już sprzedawane w Argentynie i Ekwadorze, a na kolejnych kilkunastu rynkach trwają rejestracje produktu – w 2024 roku spodziewane są w USA, UE, Peru, Brazylii, Kolumbii i Turcji. Kwiaty z ochroną Vidre+TM na rynki w USA i EU oferują już z kolei producenci z Ekwadoru i Kenii.

Na bazie podpisanej umowy partner otwiera Fresh Inset swoją dystrybucję przede wszystkim w USA, ale również w niektórych krajach LATAM, Europy, Afryki i Azji. Jest to kolejna umowa dotycząca wprowadzenia na rynek autorskiej technologii spółki ze światowym liderem. W styczniu 2023 roku Fresh Inset podpisał umowę z Janssen PMP, spółką z koncernu Janssen Pharmaceutica NV należącego do Johnson and Johnson (NYSE: JNJ).

– W ramach strategii rozwoju Fresh Inset buduje obecność w Ameryce Południowej i Północnej, oraz kolejno w Europie i na głównych rynkach eksportowych Afryki. Umowa dotycząca wspólnego budowania rynku z kolejnym światowym graczem to dalsze potwierdzenie przełomowości naszej technologii. Cieszymy się na współpracę z globalnym koncernem, o wieloletniej historii. Mocno wierzymy w potencjał tej relacji widząc, jakie może przynieść obu stronom korzyści - mówi dr Andrzej Wolan, CEO Fresh Inset.


Fresh Inset nawiązuje współpracę z gigantem farmaceutycznym. Firma sfinansuje dalsze prace rozwojowe

Fresh Inset nawiązuje współpracę z gigantem farmaceutycznym. Firma sfinansuje dalsze prace rozwojowe

Fresh Inset i Janssen PMP - spółka będąca częścią Janssen Pharmaceutica NV, jednej z firm farmaceutycznych należących do Johnson & Johnson - zawarły umowę mającą na celu adaptację technologii Vidre+ spółki Fresh Inset, służącej przedłużeniu świeżości i ochronie przed zepsuciem podczas przechowania i transportu, owoców, warzyw oraz kwiatów.

ZOBACZ RÓWNIEŻ