Francja oskarża producentów żywności o zbyt wysokie marże. Szykuje na nich nowy podatek

Macron
Fot. shutterstock.
Inflacja żywności we Francji jest obecnie na bardzo wysokim poziomie - wynosi około 15 proc. Sytuacja ta skłoniła rząd francuski do podjęcia działań w celu jej zmniejszenia. Jednym z możliwych rozwiązań jest opodatkowanie branży spożywczej, jeśli nie uda się osiągnąć porozumienia w rozmowach z producentami.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Bruno Le Maire, francuski minister finansów, przekonuje, że to właśnie producenci żywności są odpowiedzialni za utrzymywanie wysokiego poziomu inflacji. W przypadku braku porozumienia z nimi, rząd będzie musiał sięgnąć po inne środki, w tym po podatki. Jak powiedział minister, celem jest odzyskanie zysków, które producenci nieuczciwie osiągają kosztem konsumentów.

BLIK rusza na podbój Europy. Jest oficjalna zgoda słowackiego banku centralnego

 

"Zyski na plecach konsumentów"

Minister finansów nazywa działania procudentów żywności osiąganiem zysków "nieuczciwie osiągniętych na plecach konsumentów”.

Ceny niektórych surowców spadają od kilku miesięcy, ale nie ma to odzwierciedlenia w cenach w supermarketach. Dlatego też minister finansów wielokrotnie wzywał do wznowienia negocjacji. Przedstawiciele branży spożywczej i sprzedawców detalicznych porozumieli się już wcześniej, że konieczne jest 10-procentowe podniesienie cen w corocznych negocjacjach w marcu, aby pokryć wyższe koszty produkcji. Jednakże, jak się okazuje, to nie wystarczyło, aby zredukować inflację.

Rząd chce odzyskać poparcie obywateli

Jak wskazuje portal wiadomoscihandlowe.pl sprawa ma również aspekt polityczny. Rząd Emmanuela Macrona stara się radzić sobie z codziennymi problemami obywateli, takimi jak rosnące ceny żywności. Po przeforsowaniu niepopularnego podwyższenia wieku emerytalnego przez prezydenta, jego rząd chce odzyskać poparcie obywateli.

Nie jest to pierwszy raz, kiedy francuski rząd podejmuje próby ograniczenia inflacji poprzez opodatkowanie branży spożywczej. W 2020 roku wprowadzono już podatek na surowce używane w produkcji żywności. Jednakże, aby przyniósł on oczekiwane efekty, konieczne jest znacznie szersze porozumienie z producentami i sprzedawcami detalicznymi.

Inflacja żywności jest problemem nie tylko we Francji, ale również w innych krajach europejskich. W Polsce, na przykład, w pierwszym kwartale 2022 roku wzrost cen żywności wyniósł 5,6 proc. w porównaniu z rokiem poprzednim. Przyczyn tego wzrostu jest wiele, m.in. pandemia, która spowodowała zakłócenia w łańcuchu dostaw i wzrost kosztów produkcji.

Patent na ekspansję zagraniczną? Postaw na Afrykę, tam toczy się bitwa o przyszłość