BLIK rusza na podbój Europy. Jest oficjalna zgoda słowackiego banku centralnego

Blik zbliżeniowo
Fot. materiały prasowe
Narodowy Bank Słowacji wydał zgodę na przejęcie przez Polski Standard Płatności, operator systemu płatności mobilnych BLIK, firmy Viamo. Transakcja, oprócz pierwszego wejścia na zagraniczny rynek rodzimej technologii, umożliwi także rozliczenia w euro.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Umowa zakupu VIAMO, podpisana w sierpniu ubiegłego roku, została sfinalizowana. Polski Standard Płatności, po uzyskaniu zgody Narodowego Banku Słowacji (NBS) na tę transakcję, zamierza teraz - wspólnie z platformą płatniczą z Bratysławy - rozwijać usługi BLIKA na słowackim rynku.

BLIK na Słowacji

– Zgoda Narodowego Banku Słowacji, która umożliwiła sfinalizowanie transakcji, to istotny krok w międzynarodowym rozwoju BLIKA. Dzięki niej możemy rozpocząć wprowadzanie BLIKA na słowackim rynku. Mamy jasno sprecyzowane ambicje, ale też znakomity produkt, który potrafimy skalować. Wierzymy, że ze wsparciem słowackiego zespołu możemy rosnąć szybciej i to nie tylko w tym regionie – mówi Dariusz Mazurkiewicz, prezes zarządu Polskiego Standardu Płatności, operatora systemu płatności mobilnych BLIK.

VIAMO funkcjonuje na słowackim rynku od dziesięciu lat. Ma status instytucji płatniczej i dostarcza usługi z zakresu płatności P2P oraz płatności na rzecz przedsiębiorstw. Firma jest także dostawcą bramki płatniczej – VIAMO PayGate. Firma ściśle współpracuje z dwoma bankami – VÚB i Tatra banka. Z jej usług, za pomocą aplikacji mobilnej VIAMO Plus, mogą jednak korzystać klienci wszystkich banków na Słowacji.

– Płatności e-commerce zyskały w ostatnich latach popularność wśród słowackich konsumentów i mają coraz większy udział w rynku. Jesteśmy przekonani, że współpraca pomiędzy BLIKIEM a VIAMO oraz rozwój oferty w oparciu o mocne strony obu tych firm, przyniesie wymierne korzyści klientom banków korzystających z nowoczesnych form rozliczeń. Sądzę, że w niedalekiej perspektywie będziemy mogli powiedzieć więcej na temat pierwszych efektów podjętych działań – dodaje Michał Szymański, dyrektor ds. strategii na nowych rynkach w Polskim Standardzie Płatności.

Kolejna ekspansja

Poza Polską i Słowacją, w najbliższym czasie BLIK planuje rozwijać swoją działalność także w Rumunii. Pod koniec ubiegłego roku do życia została powołana spółka BLIK Romania S.A., odpowiedzialna za upowszechnienie systemu płatności mobilnych BLIK w tym kraju.

ZOBACZ RÓWNIEŻ