Duże ograniczenia dla handlu i hoteli, zakaz poruszania się w sylwestra. Rozporządzenie opublikowane

fot. Kancelaria Premiera, flickr.com
fot. Kancelaria Premiera, flickr.com
Potwierdziły się zapowiedzi dodatkowych obostrzeń dla biznesu ogłoszone w ubiegłym tygodniu przez ministra zdrowia. Hotele i centra handlowe będą musiały mocno ograniczyć swoją działalność. Otwarte pozostaną jednak np. kasyna.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Przypomnijmy, o obostrzeniach mówił podczas konferencji prasowej Adam Niedzielski, minister zdrowia. Wszystkie zapowiedziane rozwiązania znalazły swoje zapisy w rozporządzeniu, które opublikowano w nocy z 21 na 22 grudnia.

W rozporządzeniu wprowadzono m.in. kwarantannę dla osób przekraczających granicę Polski (z wyjątkami). Dla biznesu ważne są dodatkowe ograniczenia, które wprowadzono w terminie do 17 stycznia 2021 roku. Zaczną one obowiązywać od 28 grudnia - do tego dnia aktualne są dotychczasowe ograniczenia.

Całkowicie zakazana jest działalność m.in. dyskotek, basenów, siłowni, klubów fitness (wyjątek to możliwość otwarcia dla członków kadry narodowych w sportach oraz na terenie obiektów świadczących usługi lecznicze) oraz działalności usługowej związanej z poprawą kondycji fizycznej (kod PKD 96.04.Z).

Usunięto także możliwość przyjmowania gości będących podczas podróży służbowych w hotelach. Jedyne przewidziane wyjątki to m.in. nocleg dla pilotów czy kierowców wykonujących transport drogowy a także dla pracowników służb - w tym medycznych (łącznie wylistowano 16 wyjątków od zakazu przyjmowania gości). 

Utrzymane zostały dotychczasowe ograniczenia, jak zakaz wydawania posiłków i napojów w restauracjach na miejscu czy też organizacji wydarzeń masowych. Zamknięte pozostają także instytucje kultury. Utrzymano także m.in. "godziny dla seniorów" w sklepach spożywczych i drogeriach.

 

Oto pełna treść rozporządzenia: LINK

ZOBACZ RÓWNIEŻ