Drewno konopne to przyszłość budownictwa? The True Green chce ograniczyć degradację środowiska

Piotr Pietras
Piotr Pietras, fot. materiały prasowe
Firma The True Green stworzyła substytut drewna twardego na bazie konopi. Jak przekonują założyciele spółki, kompozyty na bazie łodyg konopi włóknistej z powodzeniem mogą być wykorzystywane w meblarstwie i budownictwie. gdyż twardość tak wyprodukowanego drewna plasuje się między dębiną, a bukiem. Na takie rozwiązanie czekała branża?

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

The True Green to spółka odpowiedzialna za rozwój technologii drewna z łodyg konopi, utworzona w ramach holdingu Green Lanes, czyli firmy typu venture building, działającej w szybko rozwijającej się branży konopnej

- Trudno mówić o jednolitej branży konopnej, zwłaszcza w obliczu licznych nowych zastosowań konopi. Zastosowania te wykraczają obecnie daleko poza CBD oraz środki medyczne. Z jednej strony wykorzystanie łodygi konopi jest możliwe na szeroką skalę w przemyśle budowlanym czy tekstylnym. Z drugiej, konopia jest cennym źródłem wysokiej jakości protein i tłuszczów, stanowiąc bazę dla produktów spożywczych. W tym kontekście szczególnego znaczenia nabiera wymiar ekologiczny uprawy konopi, które nie wymagają nawożenia i środków ochrony roślin, nie wspominając już o bardzo wysokiej zdolności do absorpcji dwutlenku węgla z atmosfery. Jeśli jednak przyjąć, że mówimy o branży jako pewnej całości, warto zwracać uwagę na zespoły, które stoją za danymi projektami. Obecnie to szerokie doświadczenie i kompetencje najczęściej decydują o powodzeniu danego projektu. W konkurencyjnym środowisku, z jakim mierzymy się obecnie, sama magia konopi nie wystarczy by odnieść komercyjny sukces - mówi w rozmowie z mycompanypolska.pl Piotr Pietras, prezes spółek Green Lanes oraz The True Green.

Kompozyty na bazie łodyg konopi włóknistej, z powodzeniem mogą być w przyszłości używane w meblarstwie i budownictwie. Zainteresowanie rozwiązaniem po stronie przemysłu już jest duże, tym bardziej, że twardość takiego drewna jest wysoka – plasuje się między dębiną a bukiem. Spółka The True Green, poza zaproponowaniem nowego, alternatywnego i drewnopodobnego materiału budulcowego do szerokiego zastosowania, chce swoim projektem przyczynić się do ochrony drzew i lasów.

- Nasze rozwiązanie to projekt rewolucyjny z kilku względów. Po pierwsze, łodygi konopi włóknistych, na których The True Green głównie koncentruje swoją technologię produkcji drewna konopnego to odpad poprodukcyjny, a ich przetwórstwo wpisuje się w proces zagospodarowania odpadów, które dla rolnictwa stanowią obszar wyzwań. Ponadto, zamienniki drewna mogą być doskonałą alternatywą dla tradycyjnego drewna, a co więcej – o porównywalnych do niego właściwościach, takich jak twardość, gęstość czy sposób obróbki i uszlachetnienia. Co ważne, tworzone kompozyty na bazie łodygi konopi i innych jednorocznych surowców włóknistych mogą z powodzeniem być stosowane w branży meblarskiej czy wykończenia wnętrz. Istotna jest również możliwość sterowania parametrami gotowego produktu, takimi jak waga, długość kolor czy wzór w zależności od przeznaczenia czy też wykorzystanie – poza bazą, którą jest łodyga konopna nadająca trwałości – innych surowców, np. słomy rzepakowej czy kukurydzianej. Liderzy rynku meblarskiego już przetestowali nasz materiał na dotychczasowych liniach produkcyjnych i są bardzo zadowoleni z osiągniętych rezultatów. Kolejnym aspektem, na który warto jeszcze zwrócić uwagę, jest ekologia. Drewnopodobny materiał budulcowy, poza tym, że ma szerokie zastosowanie, może przyczynić się również do ochrony drzew i lasów w tym także bioróżnorodności leśnej, tym samym ograniczając degradację środowiska - tłumaczy Piotr Pietras.

Konopne "drewno" zostało docenione podczas tegorocznego Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach - The True Green zdobyło tytuł najlepszego startupu w Polsce w kategorii environment w konkursie Start-up Challenge.

W czerwcowym numerze My Company Polska znajdziecie zestawienie 20 firm, które zmieniają Polskę i świat na lepsze, wśród których znalazło się również The True Green

ZOBACZ RÓWNIEŻ