Green Lanes finalizuje kolejną rundę inwestycyjną. Konopie odpowiedzią na kryzys klimatyczny?

Green Lanes
Green Lanes, fot. materiały prasowe
Spółka Green Lanes sfinalizowała kolejną rundę inwestycyjną z udziałem inwestorów indywidualnych. Od początku bieżącego roku do Green Lanes wpłynęło już 3,5 mln złotych kapitału inwestycyjnego, które firma zamierza przeznaczyć na rozwój własnych spółek portfelowych, działających w branży przetwórstwa konopi włóknistych: The True Green, Green Lanes Foods oraz Green Lanes Proteins.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

- Cieszymy się, że mimo trudnej sytuacji na rynku kapitałowym udało się sprawnie pozyskać środki na rozwój spółek z Grupy Green Lanes. Mimo tego, że oferta nie była szeroko komunikowana, zainteresowanie przerosło nasze oczekiwania. Ostatecznie, nawet pomimo zwiększenia wielkości emisji, mieliśmy nadsubskrybcję – mówi Piotr Pietras, prezes i założyciel Green Lanes.

- Zaufanie i zainteresowanie inwestorów Grupą Green Lanes jest dla nas potwierdzeniem słuszności obranej strategii oraz sukcesów w jej egzekucji - wskazuje Jacek Kramarz, wiceprezes i współzałożyciel Grupy. I dodaje: - Konopie pochłaniają nawet czterokrotnie więcej CO2 niż lasy, są więc świetną odpowiedzią na kryzys klimatyczny i związaną z nim potrzebą wprowadzania bardziej odpowiedzialnych środowiskowo alternatyw dla już istniejących produktów czy rozwiązań. Green Lanes prowadzi taką działalność, odpowiadając na te globalne potrzeby. Jako spółka venture buildingowa w swoim portfelu posiadamy m.in. firmy zajmujące się produkcją roślinnego mięsa z konopi czy alternatywy drewna twardego wytwarzanego z łodyg konopi. Cieszy nas zamknięcie tej rundy inwestycyjnej i pozyskanie dodatkowego finansowania na dalszy rozwój.

Pozyskane środki pozwolą na przyspieszenie rozwoju spółek portfelowych, w szczególności marki Hempeat rozwijanej przez Green Lanes Foods.

Hempeat oferuje roślinne zamienniki mięsa wytwarzane na bazie teksturowanego białka konopi. W szybkim tempie podbija rynek gastronomiczny, pozyskując do współpracy nowe restauracje i firmy cateringowe. Aktualnie jest to już ok. 80 lokali. Dzięki temu Green Lanes Foods zbliża się do rentowności.

Środki pozyskane z rundy inwestycyjnej zostaną przekazane także na rozwój Green Lanes Proteins zajmującej się ekstrakcją białka konopnego z produktów ubocznych procesu tłoczenia spożywczego oleju z ziarna konopi. Spółka uruchamia produkcję w nowym zakładzie pod Lublinem i wprowadzi swoje produkty do sprzedaży już w najbliższym czasie.

Wsparcie zostanie przekazane również do The True Green. Trzecia z portfela holdingu spółka zajmuje się produkcją produktów o wyglądzie i właściwościach drewna. Obecnie firma realizuje prace badawczo-rozwojowe na własnej linii prototypowej w technikum zlokalizowanym w Turce pod Lublinem. Efekty tych prac są bardzo obiecujące. Powstały pierwsze modele produkcyjne oraz meble na bazie tarcicy konopnej. Jeszcze w tym roku spółka planuje pozyskać rundę na budowę pierwszego w Europie zakładu produkcyjnego drewna z konopi.

ZOBACZ RÓWNIEŻ