Czekając na jednorożca

fot. Adobe Stock fot. Adobe Stock
Zaledwie 1 zł może wynosić kapitał zakładowy w prostej spółce akcyjnej (PSA). Uległ zmianie Kodeks spółek handlowych, wprowadzając do naszego systemu prawnego zupełnie nowy twór, który ma być biznesowym instrumentem pozwalającym na łatwe i szybkie inwestowanie w działalność innowacyjną.

Nie wiadomo niestety kiedy nowe regulacje staną się obowiązującym prawem, pewnie nie szybciej niż w 2021 roku. Nowy typ łączy cechy spółki osobowej z kapitałową – obok wkładu finansowego może on także przybrać postać osobiście świadczonej pracy lub usług. Forma spółki może być dowolna, ale dla odróżnienia powinna mieć dodatkowe oznaczenie „prosta spółka akcyjna” albo skrót „PSA.”

Na polskim rynku działa ok. 5 tys. młodych innowacyjnych spółek. Żadna z nich nie uzyskała jednak nobilitującego statusu tzw. jednorożca. Tym mianem określa się startupy, których wartość przekroczyła 1 mln dol. (na świecie jest ich ponad 500). Jedną z przyczyn takiego stanu rzeczy jest brak odpowiedniego finansowania rodzimych firm, które z reguły są zasilane jedynie przez państwowe i unijne granty. Większość nich opiewa na kwoty poniżej 125 tys. euro i są to pieniądze niewystarczające do rozwinięcia innowacyjnych technologii. Receptą na poprawę takiego stanu rzeczy ma być wprowadzenie do Kodeksu spółek handlowych właśnie prostej spółki akcyjnej. Było to rozwiązanie rekomendowane przez przedsiębiorców, naukowców, inwestorów oraz administrację w ramach Białej Księgi Innowacji, która została przygotowana we wrześniu 2016 r. przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego na zlecenie Rady do spraw Innowacyjności. 

Rozwiązanie dla startupów

Projekt ten stanowił część przygotowanego przez Ministerstwo Rozwoju pakietu: „100 zmian...

Artykuł dostępny tylko dla prenumeratorów

Masz już prenumeratę? Zaloguj się

Kup prenumeratę cyfrową, aby mieć dostęp
do wszystkich tekstów MyCompanyPolska.pl

Wykup dostęp

Co otrzymasz w ramach prenumeraty cyfrowej?

  • Nielimitowany dostęp do wszystkich treści serwisu MyCompanyPolska.pl
  •   Dostęp do treści miesięcznika My Company Polska
  •   Dostęp do cyfrowych wydań miesięcznika w aplikacji mobilnej (iOs, Android)
  •   Dostęp do archiwalnych treści My Company Polska

Dowiedz się więcej o subskrybcji

My Company Polska wydanie 2/2020 (53)

Więcej możesz przeczytać w 2/2020 (53) wydaniu miesięcznika „My Company Polska”.


Zamów w prenumeracie

POLECAMY