Były premier Wielkiej Brytanii: "AI może uratować światową gospodarkę"

Były premier Gordon Brown / Fot. Simon Dawson, Blo
Były premier Gordon Brown / Fot. Simon Dawson, Bloomberg
Sztuczna inteligencja może uratować światową gospodarkę przed dziesięcioma latami niskiego wzrostu - powiedział Gordon Brown, były premier Wielkiej Brytanii.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Zmierzamy ku dekadzie niskiego wzrostu, jeśli nie nastąpi skok produktywności, jaki może nam dać AI — powiedział w wywiadzie dla Bloomberga były premier Wielkiej Brytanii. Gordon Brown, który kierował Wielką Brytanią w latach 2007-2010, uważa, że AI może odmienić cały szereg branż. — Nigdy więcej nie zobaczysz, aby zawody księgowe, prawne, a nawet medyczne czy nauczycielskie były takie same — uważa.

Były premier wypowiadał się w czasie, gdy Wielka Brytania przygotowuje się do organizacji światowego szczytu na temat AI w listopadzie, gromadzącego kluczowe kraje i firmy do dyskusji na temat tego, jak maksymalizować korzyści z tej gwałtownie rozwijającej się technologii, jednocześnie regulując ryzyka z nią związane, takie jak rozprzestrzenianie fałszywych informacji czy ingerencja w wybory. 

Michelle Donelan, brytyjska sekretarz ds. technologii, podkreśla, że to, co zobaczymy po szczycie, będzie pewnym porozumieniem między narodami oraz firmami w kwestii podejścia do sztucznej inteligencji. — Potrzebujemy czegoś na kształt czujnika dymu, aby nie tylko firmy szukały ryzyka, ale także miały odpowiedź na to ryzyko — tłumaczyła.

Żadna z tych rzeczy nie może być rozwiązana bez globalnie koordynowanych działań — powiedział Brown. Globalne instytucje, takie jak Międzynarodowy Fundusz Walutowy, Bank Światowy i Światowa Organizacja Handlu, muszą się zreformować, aby nauczyć się, jak zapobiegać kryzysom, jak również je rozwiązywać.

ZOBACZ RÓWNIEŻ

X