Brytyjski rynek kapitałowy na wyciągnięcie ręki. Czy wkrótce doczekamy się polskiego jednorożca?

Londyn
Fot. Pixabay.com
Polskie firmy coraz chętniej inwestują za granicą, a przedsiębiorcom nie brak odwagi i zdecydowania przy podejmowaniu strategicznych decyzji o wchodzeniu na nowe rynki. Co stanowi dla nich barierę w rozwoju transgranicznym? Nierzadko po prostu brak kapitału. Obecnie jednak otwierają się nowe szanse ekspansji polskich spółek dzięki ich obecności na międzynarodowych rynkach kapitałowych.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Dynamiczny rozwój polskich przedsiębiorstw z niektórych branż (np. z sektora nowych technologii), sprawia, że zagraniczne rynki kapitałowe stają się coraz bardziej dostępne. Jednym z kluczowych punktów na inwestycyjnej mapie Europy pozostaje Londyn, w którym zgromadzona jest znaczna część światowego kapitału. To właśnie brytyjska gospodarka jest jedną z największych i najbardziej wpływowych na świecie. Dlatego spółki z Polski coraz częściej chcą realizować swoje ambitne plany rozwojowe dzięki finansowaniu z udziałem londyńskiego parkietu – London Stock Exchange.

- Wielka Brytania nadal pozostaje centrum rynków kapitałowych; jest także doskonałym punktem startowym do wejścia na rynki globalne, na Bliskim i Dalekim Wschodzie oraz w Ameryce Północnej. Właśnie dlatego kolejne spotkanie naszego cyklu „Ekspansja polskich spółek na międzynarodowych rynkach kapitałowych” poświęcimy możliwościom, które oferuje rynek brytyjski – mówi Piotr Kochański, Partner Zarządzający w Kochański & Partners.

- Niesłabnące zainteresowanie londyńskich inwestorów podmiotami zagranicznymi otwiera przed polskimi spółkami nowe możliwości. Z jednej strony w Wielkiej Brytanii powstał pierwszy zliberalizowany rynek kapitałowy w Europie, pozbawiony części zbędnych regulacji, z drugiej zaś, giełda londyńska stworzyła w Amsterdamie specjalną platformę, UnaVista Trade, która będzie obsługiwać transakcje na rynku europejskim. Najbliższe miesiące okażą się przełomowe dla rozwoju brytyjskiego rynku kapitałowego pod względem zagranicznych debiutów – prognozuje Jarosław Grzywiński, Partner, Szef Sektora Rynków Kapitałowych w Kochański & Partners. I dodaje: – To nie tylko możliwość skokowego rozwoju poszczególnych polskich spółek, ale i ogromna szansa na promocję naszej gospodarki za granicą.

Kochański & Partners konsekwentnie wspiera polskie spółki w realizowaniu ich biznesowych ambicji - także w wymiarze międzynarodowym. Już 7 czerwca 2021 roku polscy i zagraniczni eksperci wezmą udział w webinarium „Reaching London Capital Markets”, organizowanym przez Kochański & Partners we współpracy z brytyjską kancelarią Pinsent Masons oraz Londyńską Giełdą Papierów Wartościowych. Prelegenci omówią strategie ekspansji międzynarodowej firm z Europy Środkowej i Wschodniej, zaprezentują wymogi regulacyjne i prawne wobec podmiotów wchodzących na londyńskie rynki kapitałowe oraz szanse i wyzwania związane z finansowaniem transgranicznym.

Patronat nad wydarzeniem objęła Ambasada Brytyjska oraz Business Centre Club. Patronami medialnymi webinaru są Gazeta Parkiet, Dziennik Rzeczpospolita oraz magazyn My Company. Spotkanie prowadzone będzie w języku angielskim.

Udział w webinarze jest bezpłatny. Rejestracja odbywa się przez formularz na stronie kochanski.pl.

 

ZOBACZ RÓWNIEŻ

POLECAMY