Booster dla startupów w Kieleckim Parku Technologicznym

Justyna Lichosik, dyrektorka Kieleckiego Parku Technologicznego. / fot.mat. pras.
Justyna Lichosik, dyrektorka Kieleckiego Parku Technologicznego. / fot.mat. pras.
Nawet 400 tys. zł wsparcia może zyskać innowacyjna firma w programie Technopark Kielce Startup Booster Poland. Kielecki Park Technologiczny będzie wspierał startupy, które chcą podjąć jedno z ponad 50 wyzwań technologicznych zgłoszonych przez firmy lub miasta i w ten sposób efektywnie przyspieszyć swój rozwój lub chcą wyjść na rynek globalny. Rozmawiamy z Justyną Lichosik, dyrektorką Kieleckiego Parku Technologicznego, która opowie o szczegółach.
ARTYKUŁ BEZPŁATNY

z miesięcznika „My Company Polska”, wydanie 9/2024 (108)

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Dla kogo jest przeznaczony program Technopark Kielce Startup Booster Poland (TK Startup Booster)?

TK Startup Booster to program akceleracyjny, obejmujący profesjonalne działania prowadzące do rozwoju startupu poprzez wypracowanie indywidualnej ścieżki akceleracji, personalizowane doradztwo i mentoring oraz wsparcie finansowe w postaci grantu w wysokości do 400 tys. zł. Wybierając jedno z ponad 50 wyzwań przygotowanych przez partnerów biznesowych i publicznych (miasta), startup odpowie na realne zapotrzebowanie rynku i otrzyma gruntowne wsparcie podczas realizacji procesu.

Program został stworzony z myślą o wsparciu innowacyjnych startupach na różnych etapach dojrzałości. Do projektu mogą aplikować mikro i małe przedsiębiorstwa, prowadzące działalność nie dłużej niż pięć lat, niezależnie od formy prawnej tej działalności. Wsparciem zostanie objętych 40 startupów w ciągu trzech lat.

Jakiego rodzaju ścieżki przewiduje program?

W ramach projektu zaplanowaliśmy cztery ścieżki akceleracji.

  • Ścieżka Branżowa z Odbiorcą Technologii – akceleracja zakładająca weryfikację możliwości wdrożenia projektu u odbiorcy technologii z partnerem biznesowym (B2B) Partnerami są: Primavera Parfum – branża beauty, Świętokrzyska Grupa Przemysłowa INDUSTRIA – kruszywa i zielona energia, LuCasco Broker – spółka zajmująca się dystrybucją produktów ubezpieczeniowych, KH-KIPPER – producent zabudów wywrotek na samochody ciężarowe i z partnerem publicznym (B2A) Partnerami są miasta: Warszawa, Bydgoszcz i Białystok.
  • Ścieżka VC – akceleracja z funduszem venture capital - ścieżka inwestorska
  • Ścieżka GO GLOBAL – akceleracja polegająca na przygotowaniu startupu do ekspansji zagranicznej
  • Ścieżka sector-agnostic – akceleracja zakładająca rozwój startupu o potencjale rynkowym bez udziału Odbiorcy Technologii lub Inwestora.

Jak będzie wyglądał proces akceleracji?

Proces akceleracji startupów rozpoczynamy od scoutingu, czyli poszukiwania najbardziej obiecujących startupów. Kolejnym etapem jest nabór, podczas którego startupy mogą zgłaszać swoje aplikacje przez dedykowaną stronę internetową. Terminy naboru dla każdej z nich są dostępne w sekcji Nabór na naszej stronie.

Najbardziej obiecujące startupy pojawią się na Selection Days, gdzie zaprezentują swoje rozwiązania przed przedstawicielami akceleratora, partnerami technologicznymi, funduszami VC oraz ekspertami branżowymi. To tutaj zapada decyzja o tym, które startupy zostaną zakwalifikowane do pełnego programu akceleracyjnego.

Następnie podczas pre-akceleracji odbędą się indywidualne spotkania startupów z partnerami biznesowymi inwestorami i naszymi specjalistami ds. akceleracji, aby doprecyzować cele i możliwości współpracy. Najważniejsze na tym etapie jest znalezienie konsensusu – pomiędzy potrzebami odbiorców technologii a możliwościami ich zrealizowania przez startup.

Główny punkt programu to oczywiście akceleracja. Proces ten trwa sześć miesięcy, podczas których każdy startup realizuje zaplanowany harmonogram akceleracji, mający umożliwić w zależności od wybranej ścieżki: weryfikację możliwości pilotażowego wdrożenia rozwiązania startupu u odbiorcy technologii, pozyskanie kapitału od inwestora, rozwój produktu czy też rozpoczęcie ekspansji zagranicznej.

Startupy otrzymują również wsparcie w dalszym rozwoju na etapie postakceleracji.

Proces akceleracji kończy Demo Day – wydarzenie, podczas którego startupy prezentują swoje rozwiązania przed potencjalnymi inwestorami i partnerami.

Co KPT dodatkowo zaoferuje startupom?

KPT umożliwi startupom na czas trwania programu m.in.: dostęp do nowoczesnych przestrzeni coworkingowych, dostęp do sieci współpracy firm w Parku (własny ekosystem podmiotów), dostęp do środowiska ekspertów i mentorów, szerokie możliwości networkingowe w ramach ekosystemu KPT i wsparcie w budowaniu świadomości marki przy współpracy z partnerami biznesowymi.

Więcej szczegółow: booster.technopark.kielce.pl

My Company Polska wydanie 9/2024 (108)

Więcej możesz przeczytać w 9/2024 (108) wydaniu miesięcznika „My Company Polska”.


Zamów w prenumeracie

ZOBACZ RÓWNIEŻ