Bezpieczny kredyt 2 proc. Banki udzieliły ok. 60 tys. kredytów w ramach programu

Mieszkanie
Mieszkanie / Fot. Shutterstock
Ok. 60 tys. - tyle kredytów udzieliły banki w ramach programu "Bezpieczny kredyt 2 proc.". Informację podał Waldemar Rogowski, główny analityk Grupy BIK. Dyskusję w mediach społecznościowych wzbudziła liczba korzystających z programu, które miały czystą rynkową zdolność kredytową.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Podczas debaty zorganizowanej przez Otodom padło więcej konkretów dotyczących programu "Bezpieczny kredyt 2 proc.". Waldemar Rogowski uściślił, że z programu skorzystało 82,5 tys. osób, co przełożyło się na 59,6 tys. udzielonych kredytów i 24,2 mld zł akcji kredytowej. Przypomnijmy, iż ustawowe limity wydatków na dopłaty do "Bezpiecznego kredytu 2 proc." zakładały, że wsparciem w latach 2023 i 2024 może być objęte ok. 50 tys. kredytów.

Bezpieczny kredyt 2 proc. - kontrowersje

Liczba, która wywołała niemałą dyskusję w mediach społecznościowych dotyczy korzystających z programu, którzy mieli czystą zdolność kredytową - to aż 40 proc. Jakub Roskosz - inwestor i przedsiębiorca - stwierdził na portalu X, że "podatnicy sfinansowali blisko 23 tys. kredytów na nierynkowych warunkach osobom, które skorzystały z faktu, że w programie nie wprowadzono jednego prostego kryterium".

Wpis spotkał się ze sporym odzewem w mediach społecznościowych - w dyskusji padły hasła o dalszym "zaoraniu życia społecznego" oraz odniesienia do socjalizmu. 

Sprawdź też: Jakub Roskosz inwestuje w zegarki. Co radzi osobom, które chcą wejść w takie inwestycje? [WYWIAD]

Bezpieczny kredyt 2 proc. - o co chodzi w programie

"Bezpieczny kredyt 2 proc." to rządowy program dopłat do kredytu mieszkaniowego. Kredyt mogła uzyskać osoba do 45. roku życia, która nie ma i nie miała mieszkania, domu ani spółdzielczego prawa do lokalu lub domu. W przypadku małżeństwa lub rodziców co najmniej jednego wspólnego dziecka, warunek wieku spełnić musi przynajmniej jedno z nich. Maksymalna wysokość kredytu, który przysługiwał jednej osobie, wynosiła 500 tys. zł. W przypadku małżeństwa lub rodziców z dzieckiem maksymalna kwota kredytu to 600 tys. zł. Kredyt można było otrzymać na mieszkania zarówno z rynku pierwotnego, jak i wtórnego. 

Program "Bezpieczny kredyt 2 proc." zakończył już swoje działanie. Do 7 stycznia banki mogły rejestrować w systemie BGK wnioski złożone do 31 grudnia 2023 r.

ZOBACZ RÓWNIEŻ