Będą kolejne podwyżki stóp procentowych

Adam Glapiński
Adam Glapiński, fot. East News
Ubiegłotygodniowa podwyżka stóp procentowych to nie koniec - uważa Ludwik Kotecki, nowy członek Rady Polityki Pieniężnej.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Przypomnijmy, w ubiegłym tygodniu Rada Polityki Pieniężnej (w której Kotecki zasiada od stycznia) podjęłą decyzję o podwyższeniu stóp procentowych o 75 punktów bazowych do 3,5 proc. Oznacza to, że w zaledwie pół roku stopy procentowe wzrosły w Polsce o ponad 3 proc. (z 0,1 proc.).

Zdaniem Koteckiego, należy spodziewać się dalszego podnoszenia stóp procentowych. Tak wynika z jego artykułu przygotowanego do dzisiejszego wydania Dziennika Gazety Prawnej. Kotecki zaznacza, że trudno obecnie określić docelowy poziom stóp procentowych. Najważniejszym celem powinna być walka z inflacją, a przez niepewną sytuację nie można stwierdzić, do jakiego poziomu może ona urosnąć.

Glapiński za podwyżkami

Podobnie podczas swojego wystąpienia tuż po zakończeniu Rady Polityki Pieniężnej wypowiadał się Adam Glapiński, szef Narodowego Banku Polskiego. – Wszystko wskazuje na to, że na kolejnych posiedzeniach RPP nadal będziemy podnosić stopy procentowe – powiedział Adam Glapiński.

Jak zaznaczył, jeśli będzie taka konieczność, posiedzenia RPP będą odbywały się dwa razy w miesiącu. Do tej pory takie posiedzenia zazwyczaj odbywały się co miesiąc.

Ile zarabia się na yt?

Obecnie stopy procentowe są najwyższe od lutego 2013 roku, kiedy to podstawowa stopa wynosiła 3,75 proc. Wcześniej stopy znacząco przekraczały 4 proc. - np. w czerwcu 2008 roku wynosiła 6 proc., w 2004 roku 6,5 proc. a w 2002 roku nawet 10 proc. W roku 1998 podstawowa stopa procentowa w Polsce wynosiła nawet 24 proc. 

WIBOR coraz wyższy

W ślad za stopami w górę idą wskaźniki WIBOR, będące podstawą do wyliczania wysokości rat odsetkowych kredytów. WIBOR 3M wynosi już 4,22 proc. a WIBOr 6M 4,61 proc. To najwyższy poziom od 2012 roku. Tymczasem w perspektywie najbliższych 9 miesięcy wysokość wskaźnika WIBOR 3M może wynieść prawie 6 proc. Tak wynika z wysokości kontraktów FRA, czyli instrumentów służących do zabezpieczenia przed niekorzystnym ruchem stóp procentowych.

ZOBACZ RÓWNIEŻ