Baltic Pipe zbuduje niezależność energetyczną Polski

Platforma wiertnicza na Morzu Bałtyckim, fot. shutterstock.
Platforma wiertnicza na Morzu Bałtyckim, fot. shutterstock.
Spora część polskiego zapotrzebowania na gaz zostanie uzupełniona poprzez rurociąg bałtycki. Jeszcze w tym roku popłynie do nas gaz z Norwegii.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Dobre wieści na froncie walki o energetyczną niezależność Polski od rosyjskich surowców. Rurociąg Bałtycki budowany na dnie dwóch mórz Północnego i Bałtyckiego zostanie oddany w terminie – czyli 1 października tego roku – to deklaracja Jacka Sasina, ministra aktywów państwowych, jaką złożył podczas rozmowy w radiowej jedynce.

Gazociąg dwóch mórz

Baltic Pipe to system gazociągów łączących Norwegię, Danię i Polskę o przepustowości 10 mld m³ rocznie. Jednak na pełną przepustowość gazociągu będziemy musieli poczekać do przyszłego roku.

Jak podkreślił minister Sasin obecnie około 45-46 proc. gazu jaki zużywamy w ciągu roku pochodzi z Rosji. Ogólne uzależnienie Polski od rosyjskich paliw kopalnych notowane jest na poziomie 67,6 (dane: EUROSTAT 2020 r.). Jak deklarują rządzący, Polska ma dostęp do alternatywnych źródeł gazu, wobec surowców, na których zarabia Kreml.  

Spodziewane zakręcenie kurka

Po tym jak Władymir Putin podjął decyzję o odcięciu Polski od gazu politycy partii rządzącej nie zatrzymują się w zapewnieniach o bezpieczeństwie energetycznym kraju. Podczas wywiadu w Programie I Polskiego Radia Jacek Sasin twierdził, że Polska spodziewała się takich kroków Kremla i jest przygotowana na zakręcenie kurka przez Putina. – Stąd intensywnie realizowaliśmy inne połączenia, tzw. rewersy z Czechami, ze Słowacją, wcześniej z Niemcami. To pozwala pozyskiwać nam gaz z tych kierunków – powiedział, cytowany przez Business Insidera.

Minister aktywów państwowych poinformował również o dodatkowym źródle pozyskiwania surowca. Jak mówił na początku maja zostanie uruchomione połączenie z Litwą, gdzie import będzie odbywać się poprzez port w Kłajpedzie.

ZOBACZ RÓWNIEŻ