Aplikacja ułatwiająca bezpieczny powrót do domu zwycięża w polskiej edycji Solve for Tommorow

Solve for Tommorow
Solve for Tommorow
Solve For Tomorrow to program organizowany przez firmę Samsung, w ramach którego młodzi ludzie mierzą się z aktualnymi wyzwaniami współczesnego świata. To przestrzeń do nauki, wymiany pomysłów oraz projektowania i wprowadzania rozwiązań lokalnych problemów. Celem programu jest rozwijanie kompetencji przyszłości i budowanie poczucia sprawczości.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Od listopada zeszłego roku młodzi ludzie, stojący u progu dorosłości, intensywnie pracowali nad udoskonalaniem swoich projektów z zakresu zdrowia, bezpieczeństwa i klimatu. Podejmowane przez nich wyzwania dotyczyły w dużym stopniu problemów życia codziennego – nadużywania social mediów, braku poczucia bezpieczeństwa przy późnych powrotach do domu czy stanu środowiska w pobliżu ich miejsca zamieszkania. Wreszcie, podczas oficjalnej gali finałowej w Centrum Nauki Kopernik, poznaliśmy zwycięzców pierwszej polskiej edycji programu Solve for Tomorrow.

Solve for Tomorrow to program edukacyjny Samsung, skierowany do uczniów ze szkół ponadpodstawowych oraz studentów I i II roku studiów pierwszego stopnia. Dzięki SFT młodzi ludzie mogą rozwijać kompetencje przyszłości oraz budować swoje poczucie sprawczości.

Program podzielony został na trzy etapy. W pierwszym z nich spośród 138 aplikacji zgłoszonych w jednej z trzech kategorii: zdrowia, bezpieczeństwa lub klimatu, jury wyłoniło 25 zespołów, które przeszły do półfinału programu. Następnie uczestnicy otrzymali wsparcie w postaci mentoringu od ambasadorów programu Solve for Tomorrow, a także wzięli udział w warsztatach Design Thinking. Na tym etapie zespoły miały czas na pogłębioną analizę swoich pomysłów. W efekcie powstały podsumowania video, w których zespoły zaprezentowały swój proces tworzenia i efekty.

W finale pilotażowej edycji programu Solve for Tomorrow w Polsce znalazło się 9 zespołów: 3 w kategorii zdrowie, 2 w kategorii bezpieczeństwo i 4 projekty realizujące wyzwania związane z klimatem. Na ostatnim etapie zespoły odbyły blisko 40 spotkań z wolontariuszami firmy Samsung, którzy wcielili się w rolę mentorów. Zadaniem wolontariuszy było wspieranie zespołów w ulepszeniu prototypów od strony technologicznej, testowanie i przygotowanie do prezentacji podczas gali finałowej.

Zwycięskie zespoły

Podczas uroczystej gali finałowej w Centrum Nauki Kopernik jury ogłosiło, że zwycięzcą pierwszej edycji Solve for Tomorrow w Polsce został zespół z I Liceum Ogólnokształcącego im. Tadeusza Kościuszki z Bielska Podlaskiego z projektem „Bezpieczny powrót do domu o każdej porze”. Licealiści zaproponowali niezwykle innowacyjną aplikację na telefon, która w czasie późnych powrotów do domu umożliwia wysyłanie powiadomień o lokalizacji zaufanym osobom, wyznacza najbezpieczniejszą trasę podróży i pozwala sprawnie wezwać policję. Drugie miejsce zajęła Akademeia High School z Warszawy za projekt „Wodorosty kontra CO2”, w którym przy wykorzystaniu technologii AI i plantacji wodorostów oczyszcza powietrze oraz tworzy bioplastik. Na trzecim miejscu znalazło się I Liceum Ogólnokształcące im. Aleksandra Omieczyńskiego w Gryfinie i ich projekt „Nawóz potrzebny od zaraz”.

Szansę na docenienie najlepszych projektów dostały także społeczności lokalne, oddając łącznie 6628 głosów. Na stronie programu Solve for Tomorrow do 29 marca 2022 r. trwało głosowanie na finalistów. Przy okazji można było zapoznać się z opisami wyzwań i wideo przygotowanymi przez drużyny. Najwięcej głosów otrzymał zespół z Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie zbierając 1180 wskazań. Ich projekt „MASK OFF” zwraca uwagę na problem zaburzeń psychicznych i zakłada stworzenie anonimowej aplikacji, która wyjdzie naprzeciw osobom borykającym się z takimi problemami.

Pomysły finalistów oceniało jury w składzie: Maria Andrzejewska – dyrektor generalna UNEP/GRID-Warszawa, prof. Halina Brdulak (Szkoła Główna Handlowa), Anna Dziama, Zastępca Dyrektora Programowego ds. Edukacji w Centrum Nauki Kopernik, Kinga Pasternak – Rzecznik Centrum GovTech, Zuzanna Polak – kierownik Zespołu Budowania Świadomości Cyberbezpieczeństwa w NASK, prof. Bolesław Rok (Akademia Leona Koźmińskiego), Adam Roś VP Centrum Rozwojowo-Badawczego w Samsung Polska, Piotr Stelmachów, Vice President i Head of Consumer Electronics w Samsung oraz Marzena Strzelczak, Prezeska Forum Odpowiedzialnego Biznesu.

Program Solve for Tomorrow został objęty patronatem przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska, Centrum GovTech Polska oraz NASK. Partnerami projektu są Centrum Nauki Kopernik, UNEP/GRID-Warszawa, Stowarzyszenie Cyfrowy Dialog, Zwolnieni z Teorii oraz firma Hostersi.

Misją CSR firmy Samsung jest działanie pod hasłem “Together for Tommorow! Enabling people” („Wspólnie dla przyszłości. Uaktywnij swój potencjał”). Nasze programy mają na celu ułatwienie dostępu do edukacji dla przyszłych pokoleń i umożliwienie rozwoju potencjału każdego z nas. Dzięki temu przyczyniamy się do pozytywnych zmian w społeczeństwie i budujemy lepszy świat.

Finaliści

Poniżej opisy wszystkich finalistów pilotażowej edycji programu Solve for Tommorow:

Zdrowie

Mask OFF

Skład: Maria Windyga, Zofia Smoleń, Julia Ścisło, Marta Śliwińska, Patrycja Machno
Uniwersytet Jagielloński w Krakowie (małopolskie)

Pomysł zespołu zwraca uwagę na problem stygmatyzacji zaburzeń psychicznych, w tym depresji. Zespół planuje stworzenie anonimowej aplikacji, która wyjdzie naprzeciw osobom borykającym się z takim zaburzeniem oraz będzie wsparciem w wymiarze edukacyjnym, społecznym i profesjonalnym, czyli takim, który umożliwi użytkownikowi skorzystanie z porady psychologa.

Help me App. Zadbaj o siebie - aplikacja dla młodzieży

Skład: Julia Duchała, Seweryn Reszczyński, Karolina Nagórska, Paweł Wiśniewski
Liceum Mundurowe Spartakus w Kwidzynie (pomorskie)

Pomysł zespołu opiera się na zauważeniu licznych problemów zdrowotnych wśród młodych ludzi, które przyniosła m.in. pandemiczna izolacja czy korzystanie z social mediów. W ramach projektu planowane jest stworzenie aplikacji, która zwróci uwagę problemy, z którymi boryka się dziś młody człowiek oraz pomoże mu zadbać o swój dobrostan psychiczny.

Terrain Story. Dobrostanowa gra terenowa dla młodzieży

Skład: Aleksandra Sojka, Bartosz Malich, Artur Mucowski, Wiktor Jurkiewicz, Aleksandra Nowińska
VIII Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Marii Skłodowskiej - Curie w Katowicach (śląskie)

Izolacja, wiążące się z nią poczucie zagrożenia, stres - negatywnie wpływają na dobrostan psychiczny uczniów. Zespół zwraca uwagę na ten problem i planuje realizację integracyjnej gry terenowej, dzięki której młodzież lepiej się pozna, odreaguje stres, co przełoży się na zwiększenie poczucia bezpieczeństwa. Projekt ma szansę na kontynuację i rozwinięcie również w innych szkołach w regionie.

Bezpieczeństwo

Bezpieczny powrót do domu o każdej godzinie

Skład: Tymoteusz Pawlik, Julia Niewińska, Julia Górska, Aleksandra Żarska
I Liceum Ogólnokształcące im. Tadeusza Kościuszki w Bielsku Podlaskim (podlaskie)

Zespół koncentruje się na zapewnieniu bezpieczeństwa osobom po 13. roku życia, które przemieszczają się po zmroku, np. wracają wieczorami ze szkoły. Efektem projektu ma być aplikacja na telefon umożliwiająca wysyłanie powiadomień o lokalizacji zaufanym osobom, wyznaczająca najbezpieczniejszą trasę podróży i pozwalająca sprawnie wezwać policję.

Poczuj się bezpiecznie

Skład: Karolina Pakuła, Nikola Dłużniewska, Zuzanna Płaczek, Agata Polus
Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu (wielkopolskie)

Celem zespołu jest zadbanie o poczucie bezpieczeństwa mieszkańców Poznania. W ramach projektu powstanie aplikacja na telefon, dzięki której możliwe będzie np. wysyłanie alertów do zaufanych osób czy policji. Planowane jest także zabezpieczenie aplikacji przed ewentualnymi próbami włamania się na konto użytkownika.

Klimat

G-Can. Zmieniaj świat, spacerując po osiedlu

Skład: Tymoteusz Walkowiak, Tymoteusz Wołowiec, Tomasz Kacperski, Mateusz Olszewski
Liceum Ogólnokształcące nr V im. Generała Jakuba Jasińkiego we Wrocławiu (dolnośląskie)

Zespół koncentruje się w swoim projekcie na problemie ogromnego zaśmiecenia Wrocławia oraz konsekwencjach tej sytuacji dla środowiska. Pomysł zakłada stworzenie platformy online, która zachęci lokalną społeczność do dbania o przestrzeń miasta - zebrane śmieci będzie można wymieniać na wejściówki np. do kina. Pllatforma zachęcać też będzie do integracji, wymiany doświadczeń i pomysłów w kwestii oczyszczania Wrocławia.

Wodorosty kontra CO2

Skład: Karolina Zaleska, Juliusz Ameljan-Kowalski, Victoria Stanisławska, Adam Sujecki Akademeia
High School w Warszawie (mazowieckie)

Zespół sięga w projekcie po potencjał tkwiący w wodorostach. Planuje stworzyć urządzenia wykorzystujące technologie AI, dzięki którym możliwe będzie założenie plantacji wodorostów w domowym akwarium - wodorosty będą nie tylko pochłaniać CO2, przyczyniając się do poprawy jakości powietrza, ale stworzą bazę dla ekologicznego włókna do druku 3D.

Zazielenić hałdy w Rybniku!

Skład: Marek Gojny, Kamil Turek, Tomasz Szczotok, Filip Jurczyk
Akademickie Liceum Ogólnokształcące Politechniki Śląskiej w Rybniku (śląskie)

W okolicach Rybnika znajduje się ponad 300 ha hałd. W przyrodzie proces rekultywacji terenów zdegradowanych przez przemysł może przebiegać bez udziału człowieka, jednak wtedy potrwa on dłużej. Hałdy są miejscami trudnymi dla rozwoju roślinności, dlatego zespół proponuje wykorzystanie dronów do stopniowego zazielenienia tych miejsc.

Nawóz potrzebny od zaraz

Skład: Maria Kuźma, Dominik Maciejski, Aleksander Cierlecki, Patrycja Łyczkowska
I Liceum Ogólnokształcące im. Aleksandra Omieczyńskiego w Gryfinie (zachodniopomorskie)

Pomysł zespołu to maszyna przyspieszająca proces kompostowania. Dzięki temu urządzeniu roślinne odpady biodegradowalne będą szybciej przetwarzane w nawóz. Maszyna będzie wyposażona w pojemnik przechowujący powstały produkt, a jednocześnie zajmować będzie mniej miejsca niż tradycyjne kompostowniki.

ZOBACZ RÓWNIEŻ