Airbnb ogranicza wynajem mieszkań. Prawnicy: To dyskryminacja!

Fot. Pixabay.com Fot. Pixabay.com
Brytyjski "Guardian" informuje, że portal Airbnb wprowadził zakaz wynajmowania mieszkań osobom poniżej 25. roku życia, które mają mniej niż trzy pozytywne oceny i chcą wynająć nieruchomość w pobliżu miejsca zamieszkania. Rozwiązanie obowiązuje w Wielkiej Brytanii, Hiszpanii i Francji.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

- Ograniczenie ma chronić lokalne społeczności i umożliwić młodszym gościom rezerwowanie ofert poza ich obszarem zamieszkania - podaje Airbnb. Firma próbuje w ten sposób ograniczyć imprezowanie w wynajmowanych mieszkaniach, na co często skarżyli się właściciele.

Jako że w Wielkiej Brytanii obowiązuje stosowna ustawa chroniąca przed dyskryminacją ze względu na wiek, angielscy prawnicy uważają, że decyzja Airbnb jest niezgodna z prawem. Choć obawy wydają się być zasadne, Michael Newman - partner w Leigh Day - przekonuje na łamach "Guardian", że firma oczywiście może spodziewać się pozwów, jednak prawdopodobnie większość wygra. Airbnb uzależniło zakaz nie tylko od wieku, ale również od odpowiednich ocen, co może pomóc firmie w ewentualnych procesach. Ponadto decyzja ma charakter tymczasowy, więc nie wiadomo jak długo ograniczenia będą obowiązywać.

Regulamin Airbnb zakazuje organizowania imprez bez zgody gospodarza, a także otwartych przyjęć (bez konkretnej listy gości). Nowe zasady mają jeszcze bardziej chronić właścicieli nieruchomości.

Jak informował na początku sierpnia "Wall Street Journal", Airbnb do końca sierpnia chce złożyć dokumenty umożliwiające firmie wejście na giełdę (o giełdowym debiucie serwisu mówi się zresztą od kilku lat). Airbnb jest obecnie wyceniane na 18 mld dolarów.

ZOBACZ RÓWNIEŻ

POLECAMY