Afganistan: amerykańskie agencje usuwają dane ze stron, aby chronić Afgańczyków

Afganistan / Fot. Unsplash.com
Afganistan / Fot. Unsplash.com
Dlaczego usuwają dane? Wiele agencji federalnych, które działały w Afganistanie i pracowały z obywatelami afgańskimi, pospiesznie czyści swoje strony internetowe.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Agencje usuwają artykuły i zdjęcia, które mogłyby zagrozić afgańskim cywilom, którzy mieli z nimi kontakt i teraz obawiają się zemsty ze strony talibów. 

Kampania czyszczenia stron zaczęła sie już pod koniec zeszłego tygodnia. To wtedy stało się jasne, że afgańskie siły bezpieczeństwa całkowicie upadły, a talibowie przejmą kraj znacznie szybciej niż oficjalne przewidywania.

Obawa polega na tym, że talibowie lub ich zwolennicy przeszukują strony internetowe i identyfikują Afgańczyków, którzy pracowali z Amerykanami lub po prostu korzystali z ich usług. 

Rzecznik Departamentu Stanu Ned Price powiedział, że departament doradzał personelowi wyszukiwanie i usuwanie treści z mediów społecznościowych i stron www, w których występują cywile, ponieważ bezpieczeństwo afgańskich kontaktów ma ogromne znaczenie dla rządu. 

Sprawdź: Pomysł na biznes

"Zasada Departamentu Stanu polega na usuwaniu treści tylko w wyjątkowych sytuacjach, takich jak ta. Robiąc to, pracownicy działu przestrzegają wymagań dotyczących przechowywania dokumentacji" - powiedział Price. Dodał, że pod uwagę należy wziąć sytuację bezpieczeństwa w Afganistanie oraz bezpieczeństwo pracowników USA, partnerów i beneficjentów. "Dokonujemy przeglądu publicznych stron www i mediów społecznościowych w celu archiwizacji treści, które mogą stanowić zagrożenie dla niektórych osób i grup".

Urzędnik z Departamentu Rolnictwa powiedział, że trwają tam podobne zabiegi czyszczenia stron. Ten urzędnik wypowiadał się jednak pod warunkiem zachowania anonimowości, ponieważ nie jest upoważniony do udzielania komentarzy w tej sprawie. Wiele stron i artykułów jest teraz niedostępnych - po wejściu na dany adres otrzymujemy jedynie komunikat "Odmowa dostępu. Nie masz uprawnień do tej strony".

Afganistan: co się tam dzieje?

Talibowie po blisko 20 latach przejmują władzę w Afganistanie. Wkroczyli w niedzielę 15 sierpnia 2021 roku do Kabulu (stolica Afganistanu) i wykorzystując wycofanie się międzynarodowych sił wojskowych pod wodzą USA, przejęli kontrolę. Rzecznik talibów powiedział telewizji Al-Jazeera, że wojna w Afganistanie się skończyła. 

W kraju panuje obecnie panika. Afgańczycy próbują uciec przed rządami fundamentalistów.

Dla wyjaśnienia, talibowie to fundamentalistyczne ugrupowanie islamistyczne, które powstało we wrześniu 1994 w Kandaharze. W połowie lat 90. w wyniku walk wewnętrznych, talibowie ogłosili powstanie Islamskiego Emiratu i systemu rządów opartego na najbardziej rygorystycznych interpretacjach szariatu. 

Wywiad: Stachursky

W kraju rządzonym od 1996 r. przez talibów kobiety nie mogły uczyć się ani pracować i były zobowiązane do noszenia burki. Mężczyznom talibowie mierzyli brody - sprawdzali czy mają one taką samą długość, jak broda proroka Mahometa. Nie można było m.in. oglądać telewizji, korzystać z internetu, czy nawet słuchać muzyki. Prognozowanie pogody było uznawane przez talibów za "formę czarnej magii". W 2001 wojska Stanów Zjednoczonych wraz z sojusznikami obaliły ich władze, ale w kwietniu USA ogłosiło plany wycofania wojsk i przemoc nasiliła się w całym Afganistanie. 

Wcześniejsza umowa między rządem USA a talibami, zawarta w lutym 2020, przewidywała, że USA wycofa wojska z Afganistanu, a talibowie nie będą przeprowadzać działań terrorystycznych i rozpoczną rozmowy pokojowe z rządem w Kabulu.