Aave uruchomi Lens, czyli zdecentralizowany serwis społecznościowy
Aave uruchamia Lens / Fot. Materiały własneLens to coś w rodzaju Twittera, ale z tą różnicą, że to serwis zdecentralizowany i oparty na blockchainie. Platforma jest obecnie w fazie testów beta, a jej premiera spodziewana jest na kwiecień lub czerwiec br.
Sprawdź: Jawed Karim
Aave to platforma z sektora DeFi (zdecentralizowane pieniądze), która chce się dalej rozwijać i stawia na serwis społecznościowy - Lens Protocol. Ten również będzie zdecentralizowany i będzie opierał się na Polygon.
Stani Kulechov, założyciel i dyrektor generalny Aave, przekonuje że Lens to "otwarty protokół mediów społecznościowych w świecie Web3". Serwis jego zdaniem "pozwoli każdemu na tworzenie własnego profilu w mediach społecznościowych i nowych aplikacji". Mamy mieć pełne prawo do własnego profilu i nie będzie on kontrolowany przez firmę, jak ma to miejsce w przypadku tradycyjnych spółek zajmujących się social mediami.
Lens ma być alternatywą dla scentralizowanych serwisów takich jak Twitter czy Facebook - powinien spodobać się przede wszystkim fanom kryptowalut i prywatności.
Początkowo Aave chciało stworzyć Lens na blockchainie Ethereum, ale zdecydowało się na Polygon ze względu na niższe koszty.
Na platformie będziemy mogli budować przeróżne aplikacje i udostępniać je użytkownikom. Aave stawia też na NFT, które znajdą się w centrum Lens.
Zobacz: Banknot 500 zł
NFT będą "podstawowymi elementami" Lens. Użytkownicy będą mogli tworzyć profile oparte na NFT, zachowywać posty jako NFT, czy też je sprzedawać/wymieniać. Pojawi się również możliwość tworzenia grup i dzielenie się dochodami. W serwisie będą wykorzystywane tokeny do głosowania, tworzenia treści, i handlowania.
Celem jest również to, aby serwis był kontrolowany i rozwijany przez użytkowników. Ma działać jak organizacja zdecentralizowana, w której użytkownicy będą mogli zabierać głos i decydować o jej losach.
Na razie zapowiedź Lens nie przełożyła się na lepsze wyceny Aave. Kryptowalutę Aave kupimy za ok. 177 dol., czyli 73% taniej w stosunku do rekordowej wyceny 664 dol.