30 tys. zł kary dla cieszyńskiej Restauracji U Trzech Braci. Lokal zbiera na "pomoc prawną"

Fot. Restauracja u Trzech Braci
Fot. Restauracja u Trzech Braci
Właściciele cieszyńskiej Restauracji U Trzech Braci, która w styczniu otworzyła się pomimo obostrzeń, poinformowali o karze 30 tys. zł, jaką nałożył na nich Sanepid. Lokal zorganizował zrzutkę, a pozyskane w ten sposób pieniądze zostaną przeznaczone na "pomoc prawną".

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Otwarcie cieszyńskiej Restauracji U Trzech Braci relacjonowaliśmy w połowie stycznia - przed lokalem zebrał się tłum protestujących, knajpę kontrolowała policja. Tomasz Kwiek, współwłaściciel restauracji, opowiedział nam wówczas o wcześniejszych wizytach m.in. Sanepidu:

- Panie z Sanepidu poinformowały nas, że nie mamy prawa działać. Nie zgodziliśmy się na zaprzestanie działalności. Wtedy inspektorki przystąpiły do czynności kontrolnych związanych z kontrolą sanitarną. To dziwne - kontrola najpierw miała dotyczyć przestrzegania zaleceń sanirarnych związanych z Covid-19, ale przekształciła się w kontrolę sanitarną. Ona była jedną wielką komedią. Panie przyszły kompletnie nieprzygotowane. Wymagały od nas, byśmy zapewnili im wszystko - łącznie z ubiorem - żeby mogły wejść na kuchnię i na zaplecze. Z tego, co mi wiadomo, to nie jest nasz obowiązek. Panie chodziły bez nakryć głowy, bez rękawiczek i twierdziły, że mamy bałagan, bo zobaczyły w magazynie trochę wysypanej mąki. Kiedy zwróciłem uwagę, że to tylko mąka, jedna z pań powiedziała, że jestem bardzo nieuprzejmy. Skontrolowano też daty ważności do spożycia, nawet płynu do zmywania naczyń. Miałem datę odczytać, ale na opakowaniu nie było takiej informacji, była tylko data produkcji.

30 tys. złotych kary dla Restauracji U Trzech Braci

Właśnie poznaliśmy dalszy ciąg tej historii - właściciele poinformowali na Facebooku o nałożonej przez Sanepid karze.

W uzasadnieniu czytamy m.in. że "przedsiębiorca prowadzący restaurację nie zastosował się do obostrzeń, co potwierdzają notatki urzędowe z Komendy Powiatowej Policji z Cieszyna. W notatkach funkcjonariusze potwierdzili, iż lokal pozostaje otwarty dla klientów i wydawane są w restauracji posiłki do konsumpcji, gościom siedzącym przy stołach".

Restauracja U Trzech Braci prowadzi zbiórkę, w ramach której zbiera pieniądze na "pomoc prawną". W momencie publikacji tego tekstu, przedsiębiorcom udało zgromadzić się prawie 14 tys. zł. 

ZOBACZ RÓWNIEŻ