Zyski wrażliwe na klimat
fot. Adobe StockDruga połowa 2019 r. przyniosła podobne zmiany notowań także na rynkach innych tzw. miękkich towarów. Notowania kawy wzrosły od ostatniego tygodnia października z 93 dol. do 142 dol. za funt niespełna dwa miesiące później (o 54 proc.), ale tylko po to, by z początkiem lutego wrócić poniżej 100 dol.
Natomiast notowania kakao wzrosły o 37 proc. między sierpniem 2019 r. a styczniem 2020 r. i utrzymują się na poziomie 2,9 tys. dol. za tonę, czyli najwyższym od ponad dwóch lat.
Wysoka zmienność notowań nie jest czymś szczególnym na rynku towarów. Najprościej rzecz ujmując, decyduje o tym wahająca się, bo uzależniona od areałów i zbiorów podaż oraz stały popyt. Do tej pory oznaczało to stabilnie rosnący popyt, co związane jest zarówno ze wzrostem liczby ludności na świecie i ich apetytem na słodkie przekąski oraz orzeźwiające napary, jak i ze zmianą stylu życia w krajach rozwijających się. Już kilkuprocentowa nadwyżka produkcji nad popytem lub jej deficyt może prowadzić do silnej zmiany notowań na przestrzeni zaledwie kilku miesięcy. Wiele wskazuje na to, że zmienność notowań będzie coraz większa ze względu na coraz większe problemy z przewidywalnością klimatu, który odgrywa kluczową rolę w przypadku uprawy roślin, z których otrzymuje się trzy wymienione towary.
Prognozy...
Artykuł dostępny tylko dla prenumeratorów
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Kup prenumeratę cyfrową, aby mieć dostęp
do wszystkich tekstów MyCompanyPolska.pl
Co otrzymasz w ramach prenumeraty cyfrowej?
- Nielimitowany dostęp do wszystkich treści serwisu MyCompanyPolska.pl
- Dostęp do treści miesięcznika My Company Polska
- Dostęp do cyfrowych wydań miesięcznika w aplikacji mobilnej (iOs, Android)
- Dostęp do archiwalnych treści My Company Polska
Więcej możesz przeczytać w 4/2020 (55) wydaniu miesięcznika „My Company Polska”.