ZUS ponownie przeliczy emerytury. Można zyskać nawet kilkaset złotych

ZUS ponownie przeliczy emerytury i renty
Od 1 czerwca 2025 roku osoby pobierające niektóre emerytury i renty rodzinne będą mogły złożyć wniosek do ZUS o ponowne przeliczenie świadczenia. Czas na złożenie takiego wniosku będzie ograniczony – potrwa tylko przez pół roku. Odpowiedni projekt ustawy trafił już do Sejmu.
Zmiany te dotyczą osób, które przeszły na emeryturę w czerwcu w latach 2009–2019. Wówczas obowiązywały przepisy, które sprawiały, że emerytury przyznawane w czerwcu były mniej korzystne niż te naliczane w innych miesiącach – nawet o kilkaset złotych.
Ile można zyskać na przeliczeniu emerytury?
Dlaczego tak się działo? W tamtym okresie ZUS, obliczając emeryturę w czerwcu, nie uwzględniał kwartalnych waloryzacji składek – brał pod uwagę jedynie waloryzację roczną. W efekcie osoby, które złożyły wniosek o emeryturę właśnie w tym miesiącu, dostawały niższe świadczenie, niż gdyby zrobiły to np. w maju. Problem ten zauważył m.in. Trybunał Konstytucyjny.
Jak wyliczył Fakt, emerytura byłaby podniesiona średnio o 160 zł na rękę, natomiast przeciętna kwota wyrównania miałaby wynieść prawie 14 800 zł na seniora. Według danych ZUS na przeliczeniach może zyskać prawie 100 tys. osób.
Kiedy ZUS może ponownie przeliczyć emeryturę?
ZUS ma obowiązek przeliczyć wysokość emerytury na wniosek zainteresowanego. Jest to możliwe, gdy emeryt:
przy składaniu wniosku o przyznanie świadczenia nie złożył wszystkich dokumentów, które ZUS może uwzględnić przy obliczaniu świadczenia,
obecnie może udokumentować zarobki za lata przed przejściem na emeryturę lub zarobki, jakie uzyskiwał po przyznaniu świadczenia,
po przyznaniu świadczenia pracował lub opłacał składki na ubezpieczenia społeczne.
Dotyczy to jednak sytuacji, kiedy emeryt załączy dokumenty, których wcześniej ZUS-owi nie przedstawił.