Wiek emerytalny w górę. Jedna grupa zawodowa będzie pracować dłużej

Ministerstwo Sprawiedliwości przygotowało projekt nowelizacji ustawy o komornikach sądowych. Jedną z istotnych zmian jest propozycja podniesienia wieku emerytalnego dla tej grupy zawodowej o 5 lat.
Podniesienie wieku emerytalnego komorników
Obecnie komornicy sądowi są odwoływani z zajmowanego stanowiska po ukończeniu 65. roku życia. To się jednak może zmienić za sprawą nowych przepisów. Jak przypomina Interia, innych zawodów prawniczych również dotyczą limity, jednak w przypadku notariuszy ministerstwo odwołuje ich ze służby w wieku 70 lat. Pracę do 70.roku życia mogą także kontynuować sędziowie, o ile KRS wyrazi na to zgodę. Nie ma natomiast górnej granicy wieku, w którym pracować mogą adwokaci i radcy prawni.
Koniec z dyskryminacją komorników
Właśnie te różnice były motywacją do wdrożenia zmian wobec komorników sądowych.
"Na tle wskazanych prawniczych grup zawodowych jedynie komornicy w wieku 65 lat muszą - w sposób bezwzględny - zakończyć wykonywanie zawodu" - czytamy w projekcie ustawy.
Sądy administracyjne w całym kraju zwracały też uwagę, że odwoływanie komorników sądowych po osiągnięciu przez nich 65. roku życia jest niezgodne z unijną dyrektywą 2000/78/WE. Ministerstwo Sprawiedliwości podkreśla w projekcie, że komornicy sądowi będą mieć wybór i nadal będą mogli przejść na emeryturę w wieku 65 lat. Jednocześnie wskazuje na zalety dłuższej aktywności zawodowej komorników.
"Wydłużenie aktywności zawodowej komorników pozwoli również na lepsze wykorzystanie ich wiedzy i doświadczenia oraz przyczyni się do zakończenia sporów sądowych związanych z wcześniejszym odwoływaniem" — ocenił Adam Bodnar, cytowany przez fakt.pl. Projekt nowelizacji ustawy przyjęła 29 kwietnia Rada Ministrów. Teraz przepisami zajmie się Sejm i Senat. Ustawa ma obowiązywać po 14 dniach od publikacji w Dzienniku Ustaw.
Wiek emerytalny w Polsce
Powszechny wiek emerytalny w Polsce wynosi 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. W dobie starzejącego się społeczeństwa i rosnących kosztów utrzymania systemu emerytalnego pytanie o reformy emerytalne budzi coraz większe emocje. W ostatnim wywiadzie dla Radia ZET prezes ZUS, Zbigniew Derdziuk wyraźnie zaznaczył, że obecnie „każdy może sam rozstrzygnąć, jak długo chce pracować” i oficjalnie nie są planowane żadne zmiany w tym temacie.