UFraction8 współtworzy Polka. Startup zgarnia 17 mln zł finansowania

uFraction8
uFraction8 / fot. mat. pras.
UFraction8 PL to biotechnologiczny startup, który może zrewolucjonizować produkcję żywności na bazie mikroalg, leków na bazie komórek zwierzęcych lub produktów na bazie drożdży takich jak piwo. Spółka zamknęła właśnie rundę na kwotę 3,4 mln funtów. Pozyskane środki przyspieszą komercjalizację innowacyjnej technologii, zwiększą zdolności produkcyjne oraz umożliwią ekspansję na rynki europejskie i północnoamerykańskie.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Przełom w bioprzetwarzaniu komórek i biomasy

Technologia uFraction8 oferuje rozwiązania dla firm biotechnologicznych, które borykają się z wysokimi kosztami, ograniczoną skalą produkcji i dużym śladem węglowym. Startup opracował rozwiązanie, które umożliwia skalowanie produkcji nawet 20-krotnie – do poziomu 20 000 litrów – przy zachowaniu wysokiej jakości i żywotności komórek. Ich opatentowana technologia zapewnia efektywniejsze wykorzystanie energii, zmniejsza koszty operacyjne i eliminuje problem długiego przestoju między partiami. Dzięki temu firma wychodzi naprzeciw kluczowym wyzwaniom w sektorach związanych z biofarmacją, mikroalgami i alternatywnymi białkami.

dr Brian Miller (CTO) i dr Monika Tomecka (CEO).

Od badań naukowych do komercyjnego sukcesu

Firma została założona w 2017 roku przez dr Monikę Tomecką (CEO) i dr Briana Millera (CTO). Technologia, na której bazuje działalność uFraction8, wywodzi się z przełomowych badań opublikowanych w prestiżowym czasopiśmie Nature. Od tego czasu firma dynamicznie rozwija swoje innowacyjne rozwiązania, dostosowując je do potrzeb sektora biotechnologii.

Kluczowe rynki i potencjał wzrostu

uFraction8 koncentruje się na trzech kluczowych sektorach: mikroalgach, biofarmacji oraz alternatywnych białkach. Do 2030 roku rynek mikroalg ma osiągnąć wartość 3 miliardów dolarów rocznie, a wartość bio-separacji w biofarmacji szacowana jest na 30 miliardów dolarów rocznie. Technologia opracowana przez firmę może znacząco usprawnić procesy biotechnologiczne w tych branżach, oferując bardziej zrównoważone i efektywne rozwiązania.

Wsparcie inwestorów i przyszłe plany

Pozyskane środki zostaną przeznaczone na dalszy rozwój technologii, wprowadzenie jej na szeroki rynek oraz zwiększenie zdolności produkcyjnych i sprzedażowych. Monika Tomecka, CEO i współzałożycielka uFraction8, podkreśla znaczenie tej inwestycji:

– Jesteśmy zachwyceni, że udało nam się pozyskać to finansowanie, które przyspieszy nasz rozwój. Wsparcie ze strony Foresight Group, Old College Capital, Scottish Enterprise i Alwyn Capital jest dowodem na siłę i potencjał naszej technologii. Dzięki tym środkom będziemy mogli szybciej wprowadzić nasze rozwiązania na rynek, zwłaszcza w sektorach mikroalg i biofarmacji, jednocześnie kontynuując innowacje w dziedzinie alternatywnych białek.

Równie entuzjastycznie o współpracy wypowiada się Rubina Singh, Senior Investment Manager w Foresight:

– W Foresight koncentrujemy się na wspieraniu przełomowych technologii dla zrównoważonej przyszłości. Jesteśmy podekscytowani możliwością wsparcia Moniki i zespołu uFraction8 w komercjalizacji tej przełomowej technologii. Postępy uFraction8 w dziedzinie ciągłego bioprzetwarzania otwierają transformacyjne możliwości w wielu branżach i z niecierpliwością czekamy na ich dalszy rozwój.

Finansowanie na rozwój i globalną ekspansję

Rundę finansowania poprowadziła firma Foresight Group za pośrednictwem swojego zespołu Ventures. Wśród inwestorów znaleźli się także Old College Capital, Scottish Enterprise, Alwyn Capital oraz dotychczasowi udziałowcy, w tym Thia Ventures. Dodatkowo uFraction8 uzyskało grant w wysokości 1,5 mln funtów od Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP), co stanowi istotne wsparcie dla działalności firmy w Polsce.

ZOBACZ RÓWNIEŻ