Uczestniczki EVerywoman Race przekazały środki na walkę z rakiem piersi
Fot. mat. pras.Rak piersi jest najczęściej występującym nowotworem złośliwym w Polsce. Stanowi około 23% wszystkich zachorowań i co roku jest diagnozowany u ponad 24 tys. kobiet. Oznacza to, że każdego dnia ponad 50 Polek dowiaduje się o chorobie, a 15 niestety umiera. Często choroba wykrywana jest zbyt późno. To pokazuje, że świadomość dotycząca konieczności przeprowadzania cyklicznych badań profilaktycznych jest nadal wśród Polek zbyt mała. Zorganizowany przez PSPA EVerywoman New Mobility Women’s Race stanowi odpowiedź na potrzeby wsparcia profilaktyki raka piersi.
– „EVerywoman: New Mobility Women’s Race” to projekt oddolny, zainicjowany przez entuzjastki i liderki sektora zrównoważonego transportu. 12 kobiet wybrało się pojazdami elektrycznymi w liczącą 2,5 tys. kilometrów trasę, promując profilaktykę i czujności onkologiczną. Inicjatywna łączyła w sobie edukację klimatyczną z edukacją prozdrowotną. Wartością nadrzędną było natomiast zebranie środków na rzecz profilaktyki raka piersi – komentuje Agata Wiśniewska-Mazur, Zastępczyni Dyrektora ds. Rozwoju PSPA oraz organizatorka inicjatywy EVerywoman.
Dzięki szerokiemu zaangażowaniu partnerów inicjatywy EVerywoman Race oraz datkom, udało się pozyskać 37 tysięcy 300 złotych na rzecz walki z rakiem piersi. Środki zostały przekazane podczas wieczoru wigilijnego PSPA, który zorganizowano 5 grudnia w Elektrowni Powiśle. Za zebrane pieniądze Stowarzyszenie „Amazonki” Warszawa-Centrum zakupi m.in. fantomy, które będą wykorzystywane w akcjach edukacyjnych Stowarzyszenia.
– Jesteśmy niezmiernie wdzięczne organizatorom “EVerywoman: New Mobility Women’s Race” za zaangażowanie w działania na rzecz podnoszenia świadomości raka piersi. Pamiętajmy o wczesnej profilaktyce przez cały rok; profilaktyce, która ratuje życie oraz pomaga wykryć zmiany nowotworowe na wczesnym etapie choroby. Takie hasła przyświecają naszym wspólnym działaniom z PSPA. Każda tego typu inicjatywa buduje i jasno pokazuje, że można pomagać, a przy okazji promować dążenie do czystego transportu nieemitującego substancji szkodliwych zwłaszcza w miastach, gdzie odsetek ludzi na kilometr kwadratowy jest znaczący – podkreśliła Ewa Grabiec-Raczak, Prezes Zarządu Stowarzyszenia „Amazonki” Warszawa-Centrum.
Stowarzyszenie Amazonki działa od ponad 35 lat, aktywnie pomagając osobom ze zdiagnozowanym rakiem piersi m.in. poprzez udostępnianie informacji na temat choroby, leczenia i opieki pooperacyjnej. Stowarzyszenie w ramach codziennych prac organizuje także spotkania wsparcia, warsztaty, konferencje oraz akcje edukacyjne. Ponadto działa na rzecz poprawy jakości życia kobiet po operacji, oferując wsparcie psychologiczne i rehabilitacyjne. W ramach swojej działalności „Amazonki” ściśle współpracują z placówkami medycznymi oraz specjalistami, aby zapewnić kompleksową opiekę pacjentkom.