To właśnie w tym wieku podejmujemy najlepsze decyzje finansowe
Nieco ponad 50 lat – to kluczowy wiek dla finansów / Fot. Artem Beliaikin, Unsplash.com53 i 54 lata to również wiek, kiedy dorośli popełniają najmniej błędów finansowych związanych z rzeczami takimi jak korzystanie z kart kredytowych, stawki procentowe i opłaty.
Młodsi dorośli, wiedząc jakich błędów nie popełniać, mogą już teraz bardziej zgłębiać podstawy takie jak inflacja i stawki procentowe, aby zabezpieczyć się przed brakiem doświadczenia, a starsi mogą pracować nad utrzymaniem ostrości swoich umiejętności analitycznych.
— Im jesteśmy starsi, tym bardziej zdajemy się na wcześniejsze doświadczenia, ogólne reguły i intuicyjną wiedzę o tym, które produkty czy strategie są lepsze — mówi Rafal Chomik, ekonomista w Australii w ARC Centre of Excellence in Population Ageing Research. Chomik przeprowadził w 2022 roku badanie na temat umiejętności finansowych, które polegają na zdolności do rozumienia informacji finansowych i stosowania ich w zarządzaniu finansami osobistymi. Według badania umiejętności finansowe osiągają u człowieka szczyt w wieku 54 lat, a następnie maleją.
Badanie oceniało wiedzę finansową na podstawie pytań dotyczących inflacji, stawek procentowych i dywersyfikacji.
Ponad 50 lat i finanse są najlepsze
Ludzie mogą – i faktycznie to robią – podejmować dobre decyzje finansowe od 20 roku życia do 40, a także w wieku 60 i 70. Chomik, który ma 45 lat, twierdzi, że niektóre z jego najlepszych decyzji finansowych zapadły wcześniej w jego życiu i dotyczyły one konta oszczędnościowego.
Decydowanie o finansach wymaga kombinacji umiejętności rozumowania, które różnią się w zależności od wieku. Ci w wieku 20 lat są lepsi w przyswajaniu i przetwarzaniu nowych informacji oraz liczeniu, to tzw. inteligencja płynna. Ale nie mają tyle doświadczenia życiowego ani skrystalizowanej inteligencji – gromadzenia faktów i wiedzy. Skrystalizowana inteligencja zwykle poprawia się z wiekiem - wynika z badania.
W wieku 50 lat mamy wystarczająco dużo dojrzałości i doświadczenia, aby wiedzieć, że potrzebujemy pomocy, albo mamy pewność, że nasza decyzja faktycznie nie mogłaby być lepsza.
Warto natomiast wiedzieć, że ludzie popełniają błędy finansowe w każdym wieku, choć popełniali ich najmniej w wieku 53 lat – według badaczy ekonomii.
W jednym z badań ekonomiści przyglądali się wyborom finansowym dokonywanym przez dorosłych w 10 obszarach finansowych, takich jak pożyczki hipoteczne, linie kredytowe, kredyty hipoteczne i karty kredytowe oraz jak te decyzje wpływały na opłaty i odsetki.
Opłaty i odsetki we wszystkich 10 obszarach osiągnęły najniższy poziom ok. 53 roku życia, według badania z 2009 roku opublikowanego w Brookings Papers on Economic Activity. Ten wiek został określony jako "wiek rozumu", czyli moment, w którym błędy finansowe są minimalizowane. Błędem finansowym byłoby na przykład przecenianie wartości domu.
— W wieku 53 lat ludzie mieli już do czynienia z rynkami finansowymi przez wiele lat i wiedzą, jak szukać odpowiedniego produktu finansowego i minimalizować opłaty i różne prowizje — mówi Sumit Agarwal, profesor finansów na National University of Singapore i autor badania.
Czytaj też: