Szkoła nurkowania, pensjonat. Ci Polacy nie wrócili z wakacji i założyli własne biznesy
Fot. Pixabay.comW lutowym numerze My Company Polska opisaliśmy trzy historie Polaków, którzy z powodzeniem robią biznesy w tropikach. Barbara Zdroik-Laing prowadzi na Jamajce hotel, Dorota Kozarzewska jest licencjonowaną przewodniczką po buszu, natomiast Łukasz Kozłowski pomaga firmom wejść na azjatycki rynek. Tekst możecie przeczytać TUTAJ.
W styczniu przybliżyliśmy sylwetki Andrzeja Kińczyka i Krzysztofa Poluchowicza, którzy w Nowym Jorku otworzyli restauracje z pierogami. Jedli u nich m.in. Amy Adams i Jimmy Kimmel. Tekst dostępny TUTAJ.
Podobnych inicjatyw jest więcej. Oto niektóre z nich.
1. AriDive - Biuro Podróży Ekologicznych
Ola Liana podczas jednego z nurkowych wyjazdów trafiła do Indonezji. Miejsce urzekło ją na tyle, że postanowiła zostać, by pokazaywać gościom podwodny świat Azji. Jedną z flagowych wypraw Biura jest ta na archipelag wysp Komodo, który entuzjaści nurkowania nazywają najlepszym miejscem nurkowym świata - głównie ze względu dostępności różnorodonych raf koralowych.
Jakiś czas temu kobieta - wraz z kilkoma twórcami - stworzyła serię filmów dokumentalnych "The Waterworld of Komodo". W tym roku kolejne odcinki mają być dystrybuowane i pokazywane na całym świecie, być może również w Polsce.
2. Ślub w Toskanii
Joanna Sznajder mieszka w Toskanii od kilkunastu lat. Włochy pokochała już dzięki studiom na filologii włoskiej UW. Od 2013 roku organizuje w tym rejonie śluby. Dzięki współpracy z lokalnymi podwykonawcami - fryzjerami, fotografami, florystami - oprawa wydarzeń stoi na najwyższym poziomie, a firma Ślub w Toskanii charakteryzuje się profesjonalnym, indywidualnym podejściem do klientów.
Na chętnych czeka również zwiedzanie Toskanii - kobieta w całości organizuje pobyt we Włoszech, a także służy pomocą w przypadku wypadków losowych. Na swoim profilu facebookowym dzieli się ciekawostkami nie tylko o środkowej części kraju.
3. Polish Smoked Cafe
Andrzej Gołaszewski do Tajlandii przyjechał w 2011 roku. Tajom serwuje potrawy oparte na polskich wędzonych wędlinach. W jego lokalu jedzą nie tylko Polacy mieszkający w Azji, spragnieni potraw z nad Wisły, ale również lokalsi, którzy przekonali się do polskiego jedzenia. Zaczęło się od małej wędzarnii wybudowanej na własne potrzeby, a skończyło na popularnej knajpie.
W styczniu kucharze z Polish Smoked Cafe pochwalili się na Facebooku przygotowaniem nowego sosu - pomarańczowo-chrzanowego.
4. #BAOBABKI
Joanna Wieczorek po wieloletniej pracy w międzynarodowych korporacjach postanowiła wyruszyć w najciekawszą ze wszystkich podróży. Jak tłumaczy kobieta, zabiera Polki na "mocno światłoczułe, wysokowibracyjne i kulturowo-przyjemnościowe" wyprawy do Afryki: Senegalu i na Zanzibar. Na przykład 12-dniowa wycieczka do Senegalu to koszt ok. 1600 euro (plus dolecenie we własnym zakresie do Dakaru).
Joanna Wieczorek pisze książki, a także została jedną z bohaterek publikacji "Rzuć to i jedź, czyli Polki na krańcach świata" wydanej trzy lata temu przez National Geographic.
5. Kolumbia Travel
Ewa Kulak-Carvajal - po studiach na filologii hiszpańskiej - postanowiła poznać język w praktyce. Na początku lat dwutysięcznych trafiła do Kolumbii, gdzie poznała swojego przyszłego męża. Zdecydowała się przenieść do Ameryki Południowej na stałe, a po kilku latach założyła własne biuro podróży. Kolumbia Travel to lokalny operator w Kolumbii, który oferuje programy wakacyjne dla wytrawnych i wymagających podróżników. Na stronie internetowej piszą:
Nasi klienci nie powinni więc być zaskoczeni, jeśli zaproponujemy im wyjście na plantację i zbieranie dojrzałych ziarenek kawy, z których potem doświadczony Kolumbijczyk przygotuje im filiżankę tego czarnego napoju; zaproszenie do pieczenia chleba z Indianami; grę w piłkę z dziećmi na karaibskich wyspach; karmienie kotów na cmentarzu w Mompox czy polowanie na kajmany z rodowitymi mieszkańcami Amazonii…
Ewa Kulak-Carvajal jest również autorką książki pt. "Dziennik kawowy. Notatki z podróży do Kolumbii".
6. La Compania Cubana
Adam Kwaśny pojechał na Kubę w 2004 roku i jako jeden z pierwszych Polaków zaczął organizować wyprawy do tego kraju. Pięć lat później dołączyła do niego Agnieszka Niemczewska, z którą założył La Compania Cubana. Wycieczki są prowadzone w niewielkich, kilkunastoosobowych grupach i charakteryzuje je autorski program.
Strona escuba.pl, prowadzona przez Kwaśnego i Niemczewską, to świetne kompendium wiedzy o Kubie. Autorzy nie tylko przybliżają ciekawostki związane z tym krajem, ale prowadzą również szereg ciekawych e-spotkań.
7. The Polish Place
The Polish Place to szansa, by w Australii spróbować polskiej kuchnii. Miejsce ma za sobą trudną historię - w 2016 roku spłonęło w pożarze, właściciele ponownie otworzyli je trzy lata później. The Polish Place to nie tylko restauracja, ale również hotel. Podczas pobytu goście mają okazję zapoznać się z naszą kulturą.
Kwatera znajduje się w Tamborine Mountain - to niewiele ponad godzina jazdy z Brisbane.
Siedem porad, by biznes w nowym kontekście kulturowym okazał się sukcesem
Zachęcamy do przeczytania tekstu dr Malwiny Bakalarskiej, która mówi na co zwrócić uwagę podczas zakładania biznesu zagranicą. Materiał można przeczytać TUTAJ.